• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'da Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberaller koalisyon için ilk anlaşmaya vardı

Almanya'da Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberaller koalisyon için ilk anlaşmaya vardı
0 0

Almanya'da Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberaller yeni hükümeti kurmak için koalisyon görüşmelerinde ilk anlaşmaya varıldığını açıkladı.

15 Ekim 2021 Cuma 16:18

Seçim sonuçlarının belli olmasının hemen ardından başlayan gayriresmi görüşmeler sonrası her üç parti lideri ortak basın toplantısı düzenleyerek partilerine resmi görüşmeleri başlatma tavsiyesinde bulunacaklarını duyurdu.

 

Yeşiller Eş Başkanı Annalena Baerbock, Hür Demokratik Parti Lideri Christian Lindner ve SPD Genel Başkanı Olaf Schulz yaptıkları açıklamada "Azimli ve sürdürülebilir bir koalisyon anlaşmasına varabileceğimize ikna olduk," ifadelerine yer verdi.

 

Ön görüşmelerin karşılıklı güven, saygı ve anlayış içerisinde geçtiğini vurgulayan liderler bunu devam ettirmek istediklerini belirtti.

 

Varılan ilk anlaşmaya göre Almanya daha önce 2038 olarak belirlenen kömür kullanımın sonlandırma tarihi 2030 yılına çekilecek.

 

Ayrıca devlet yeni bir borçlanma planı yapmayacak ve vergi artışına gidilmeyecek.

 

Almanya'da hükümet kurulması için yapılan bu ön anlaşma büyük önem taşıyor fakat yine de koalisyonun oluşturulması haftalar sürebilir.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha