• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'daki saldırılar sonrası Merkel'den ilk açıklama: Saldırganın ırkçı motivasyonla hareket ettiğini gösteren çok fazla işaret var

Almanya'daki saldırılar sonrası Merkel'den ilk açıklama: Saldırganın ırkçı motivasyonla hareket ettiğini gösteren çok fazla işaret var
0 0

Almanya'nın batısındaki Hanau kentinde Çarşamba akşamı iki silahlı saldırı düzenlendi.

20 Şubat 2020 Perşembe 13:59

Saldırılarda dokuz kişi öldü. 43 yaşındaki zanlı ve annesi evlerinde ölü bulundu, zanlının intihar ettiği bildirildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Saldırganın ırkçı bir motivasyonla hareket ettiğini gösteren çok fazla işaret var" dedi.

 

Merkel, "Saldırının perde arkasını netleştirmek için her şey yapılıyor. Vatandaşlarımızı kökenlerine ve dinlerine göre ayırt etmiyoruz. Irkçılık zehirdir, nefret zehirdir ve toplumda bu zehir var, birçok suçun sorumlusu da bu zehirdir" diye konuştu.

 

Hesse Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth de "aşırı sağcı saldırganın yabancı karşıtı güdülerle hareket ettiğini, saldırıda terör şüphesi olduğunu" açıklamıştı.

 

Alman basınına göre ilk saldırı kent merkezindeki bir mekanda, ikinci saldırı da Kesselstadt mahallesinde başka bir mekanda düzenlendi. İki mekanın da kentteki Kürtlerin sıkça gittiği "nargile barlar" olduğu bildiriliyor.

 

Alman Bild gazetesi, hayatını kaybedenler arasında Kürtlerin de olduğunu yazdı. Yaralı sayısıyla ilgili bilgi verilmedi ancak birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

 

Yetkililere göre 7 saatlik bir aramanın sonucu kimliğine ve ev adresine ulaşılan ancak evinde 72 yaşındaki annesiyle birlikte ölü bulunan zanlı, "aşırı sağcı ve ırkçı görüşlere" sahipti.

 

Alman polisi, saldırıyla ilgili başka bir şüphelinin olmadığını açıkladı. Alman Federal Savcılığı, soruşturmayı devraldığını duyurdu.

 

Alman basını da, adının Tobias R. olduğunu bildirdiği zanlının evinde göçmen karşıtı ideolojisini anlattığı bir mektup bıraktığı, internette de yine göçmen karşıtı görüşlerine yer verdiği bir video olduğunu bildirdi.

 

Hesse Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth, Alman basının yazdığı gibi bir itiraf mektubu olup olmadığına dair incelemenin sürdüğünü, saldırı anında ateş açılan mekanlarda kimlerin olduğunun henüz netleşmediğini söyledi.

 

Peter Beuth, zanlının silahları yasal yollarla aldığını ve spor amaçlı nişancılık yaptığını açıkladı.

 

Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky ise saldırının çok üzücü olduğunu söyledi ve kenttekilerden ihtiyatlı davranmalarını istedi.

 

Türkiye'den tepkiler

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, saldırı ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "vatandaşlarımız" ifadesini kullandı:

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bize gelen ilk bilgilere göre ırkçı motifli bir saldırı olduğu söyleniyor ama nihai açıklamayı beklemek gerekir" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini bekliyoruz. Irkçılık kollektif bir kanserdir" dedi.

 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter üzerinden "hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz" paylaşımı yaptı ve "İslam düşmanlığı" için "Avrupa'nın DAEŞ'idir" dedi:

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha