• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya: Suriye'nin istikrara kavuşmasını istiyoruz

Almanya: Suriye'nin istikrara kavuşmasını istiyoruz
0 0

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suriye’nin istikrara kavuşmasını istediklerini belirtti. Maas, "Hepimiz Suriye’nin mümkün olduğu kadar hızlı istikrara kavuşmasını istiyoruz" dedi.

12 Şubat 2019 Salı 15:37

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen ile yapacağı görüşmeden önce düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’deki ihtilafın 8 yıldır devam ettiğini söyleyerek 400 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, milyonlarcasının yurdundan edildiğini kaydetti.

 

Suriye'de tüm grupların çıkarlarını hesaba katan sürdürülebilir, kalıcı bir barışın siyasi süreçle sağlanabileceğini ifade eden Maas, "Hepimiz Suriye’nin mümkün olduğu kadar hızlı istikrara kavuşmasını istiyoruz" dedi.

 

Maas, Almanya'nın Suriye için yeni bir anayasa oluşturma çabalarını desteklediğini belirtti.

 

Suriye’de kalıcı ateşkese ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Maas, İdlib’deki mutabakatın bunun bir parçası olduğunu ancak ülke genelinde silahların susması gerektiğini kaydetti.

 

BM Temsilcisi Pedersen de Suriye’de 8 yıldır acı çekildiğini belirterek "Çok fazla kişi hayatını kaybetti. Çok fazla kişi kayıp. Çok fazla kişi ağır şartlar altında tutuklu tutuluyor" diye konuştu.

 

Suriye’de halk grupları arasında güvenin inşa edilmesine ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Pedersen, "Siyasi sürecin yanında toplumsal ilerlemenin de sağlanması lazım. Buradaki anahtar anayasa komitesiyle başlamak. Bunun Suriye’de siyasi süreç için bir anahtar olmasını umut ediyoruz" ifadesini kullandı.

 

Pedersen, çözülecek konular arasında ateşkes konusu, İdlib’de ve ülkenin kuzeydoğusundaki durumu da gösterdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha