• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'ya yapılan sığınma başvurularında son 2 yılda düşüş yaşandı

Almanya'ya yapılan sığınma başvurularında son 2 yılda düşüş yaşandı
0 0

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, geçtiğimiz iki yıl boyunca Almanya’ya yapılan sığınma başvurularında düşüş olduğunu açıkladı. 2015’te ‘rekor sayıda’ yapılan siyasi iltica başvurularının ardından Alman hükümeti sınır güvenliklerini artırmıştı.

23 Ocak 2019 Çarşamba 18:16

2015'te 'rekor' sayıda sığınma başvurusunun ardından Alman hükümeti aldığı kararla sığınma başvurularını 180 bin ila 220 bin arasında tutmaya çalışıyordu. 2018’de ülkeye 162 bin sığınma başvurusu oldu. Dolayısıyla hükümetin hedeflediği üzere sığınma başvurularında bir önceki seneye göre yüzde 13 düşüş yaşandı.

 

2018 yılında Türkiye'den Almanya'ya yapılan sığınma başvuru sayısı 10 bin 655 olarak açıklandı.

 

Almanya'ya sığınma taleplerinin büyük kısmı ise; 46 bin başvuruyla Suriyelilerden oluşurken, 18 bin başvuru ile Irak vatandaşlarından ve 12 bin başvuruyla Afganlardan oluşuyor.

 

Sığınma başvurularının düşüşüne neden olarak; Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında yapılan Mülteci Mutabakatı, Almanya’nın sınır kontrollerini artırması, Suriye ve Irak’taki şiddet olaylarının görece azalması gösteriliyor.

 

Sığınma başvurularındaki düşüşte AB-Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasının rolü

Seehofer basın açıklamasında, Türkiye ve AB arasında yapılan Mülteci Mutabakatını savunarak anlaşmayla AB fonlarının Türkiye’deki sığınmacıların eğitim gibi projelerine ödendiğini açıkladı.

 

Federal Göç ve Mülteci Ofisi Başkanı Hans-Eckhard Sommer ise, Avrupa’ya Türkiye’den gelen göçmen sayısının anlaşma sonrasında azaldığını ve bu durumdan menun olduğunu söyledi.

 

'Sofya Operasyonu devam etmeli'

 

Diğer yandan Almanya, Avrupa Birliği’nin (AB) ‘Sofya Operasyonu’ kapsamında Akdeniz’de deniz güvenliği misyonuna devam edilmesini istiyor.

 

İtalya hükümeti, AB’nin kayıtsız göçle mücadele kapsamında başlattığı Sofya Operasyonu ile Akdeniz’de kurtarılan göçmenlerin hepsinin İtalya’ya taşınması kuralının değiştirilmesini istiyor.

 

2015’te başlatılan deniz misyonu ile ilgili İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, “kurallar değişmezse Sofya Operasyonu durur” açıklamasında bulundu.

 

Merkel'i 'cezalandırmak'

 

Başbakan Angela Merkel’in 2015’te, 890 bin sığınma başvurusunu alma kararının ardından göç konusu Almanya’nın en tartışılan konularından biri haline gelmişti.

 

2017 seçimlerinde Merkel’in göç yanlısı politikalarından hoşnut olmayan destekçileri ‘cezalandırarak’ oylarını muhafazakar koalisyona vermemiş ve aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi artan oy oranıyla ilk kez parlamentoya girmişti.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - ZEHRA YILDIZ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha