• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Arap dünyasında ilk çatlak: Bahreyn’den İsrail’e Kudüs desteği

Arap dünyasında ilk çatlak: Bahreyn’den İsrail’e Kudüs desteği
0 0

Bahreyn, ABD ve kendisine destek veren bazı ülkelerin Kudüs’ü başkent yapma kararına desteğini açıklayarak Arap dünyasındaki diğer ülkelerden ayrıştı.

16 Aralık 2018 Pazar 12:49

ABD’nin yaz aylarında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına  dünyadan pek destek gelmemiş ve Guatamala dışında elçiliğini taşıyacağını beyan eden ve bunun arkasında duran ülke çıkmamıştı. 

 

Bu ülkeye dün Avustralya eklendi ve elçiliğini Kudüs’e taşıyacağını ilan etti. Avustralya’nın kararı Arap Birliği tarafından sert bir açıklamayla kınadı. 

 

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife ise bu karar üzerine Twitter’dan yaptığı açıklamada üyesi oldukları Arap Birliği’nin tepkisini “Sorumsuz bir açıklama” diye niteledi.

 

Bakan Halid, “Avustralya’nın kararı, başta Filistin’in başkenti Doğu Kudüs olmak üzere Filistinlilerin meşru taleplerine dokunmadığı gibi Arap barış girişimine de dokunmamaktadır. Bunu en iyi bilen Arap Birliğidir” dedi. 

 

Suudi Arabistan ve Mısır gibi bölgenin önde gelen ülkeleri son dönemde İsrail ile sıkıfıkı ilişkiler geliştirseler da henüz Kudüs konusunda Filistin’in desteklemediği bir karar alma noktasına gelmedi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha