• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avrupa Birliği'nde 'döner' tartışması

Avrupa Birliği'nde 'döner' tartışması
0 0

Avrupa Parlamentosu (AP) Gıda Komitesi kalp ve böbrek sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle dönerdeki fosfatı yasaklama teklifi sundu. Komitenin kararı tartışma yarattı

2 Aralık 2017 Cumartesi 17:59

Teklifin yasalaşabilmesi için AP genel kurulundan geçmesi gerekiyor. Oylama Strazburg’da 11-14 Aralık tarihlerinde yapılacak.

 

Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre döner sektörü bir süredir özellikle Avrupa’da tartışmaların odağında.

 

Son rakamlara göre Avrupa’da döner sektöründe 110 bin kişi çalışırken, sektörün yıllık cirosu 10.5 milyar avroya ulaşmış durumda. Sadece Almanya’da 25 bin dönercinin çalıştığı 400 döner tesisinde her gün yaklaşık 20 milyon porsiyon (122 bin ton) döner tüketiliyor. Fransa’da 10 bin noktada yılda 300 milyon döner sandviç satılıyor.

 

Türkiye’deki tüketim ise yıllık yaklaşık 300 bin ton.

 

Et, kurabiye ve kolada

 

Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) verilerine göre bir porsiyon dönerde 134 miligram fosfat bulunuyor. EFSA günde 4 bin 200 gram fosfatı sağlıklı olarak değerlendirirken, sadece dönerde değil birçok et çeşidinde, kurabiyelerde, kolada ve balık konservelerinde de kullanılan fosfatın sağlığa zararlı olabileceği uyarısı yapıyor.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ise AB’nin yasaklaması halinde, Türkiye’de de mevzuatın değiştirileceğini belirterek, “Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’nun ilgili çalışmaları bakanlığımızca takip edilmekte. Gelişmelere göre gerekli adımlar atılacak” diye konuştu.

 

‘Sebep dönerin pazardaki yükselişi’

 

Dönerle dünyada tüketilen etin McDonald’s ve Burger King’in iki katına ulaştığını söyleyen Dünya Döner Zirvesi’nin organizatörü İrfan Söyler ise, “Tartışmaların nedenlerinden biri sağlıksa, diğeri dönerin pazardaki bu hızlı yükselişi olabilir” dedi.

 

Hürriyet’e konuşan Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ahmet Saltık’a göreyse fosfatın iddia edildiği gibi kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümleri artırdığını net bir şekilde söylemek zor: “Ticari kaygılarla endüstrinin de yaptırdığı araştırmalar var. Bekleyen et kuruyor, suyu çekiliyor, rengi, görünümü bozuluyor, satışı olanaksız hale geliyor. Fosfat düzeyini artırdığınızda dokularda tutulan su oranı artıyor, et fiyatına su satıyorsunuz. Ahlaki açıdan bu boyutu sorunlu. Olumsuz bulguların olduğu yerde ihtiyatta fayda var. 50 bin kadar gıda üretim birimine sahip Türkiye’ye yakışan, katkı maddelerine ilişkin tebliğini ihtiyatlılık ilkesini elden bırakmadan, sanayinin kaygıları göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirmek.”

 

‘Fosfat olmadan da döner yaparız’

 

Avrupa’da döner üretiminde kullanılan katkı maddesi fosfatın yasaklanması talebine, Türk dönerciler de tepki gösterdi.

 

Dönerciler kolada çok daha fazla fosfat olduğunu belirtti.

 

Almanya’nın başkenti Berlin’de döner üreten bir şirketin sahibi Remzi Kaplan, dondurulmuş dönerde katkı maddesi olarak kullanılan fosfatın yasaklanması girişimine ilişkin, “Bu, dönere yönelik bir kasıttır. Fosfat olmadan da döner yaparız. Biz baharatların kendi içindeki fosfatın dışında fosfat kullanmıyoruz” dedi.

Avrupa’da, dönerdeki fosfat meselesinin her altı ayda bir gündeme getirildiğini belirten Kaplan, “Sadece gündem yaratıyorlar” diye konuştu.

 

‘Et yüzde 50 fire verebiliyor’

 

Bir başka döner ustası İdris Aksoy ise dönerde katkı maddesi bulunmaması gerektiğini belirtterek, bunu yapanların olduğunu ifade etti: “Döneri yoğurt, süt, zeytinyağı, tuz ve karabiber ile terbiye ederek yapıyoruz, bir de kuyruk yağı ekliyoruz. Dönere türlü türlü katkı maddesi koyanlara da şahit oldum. Bir ara, etin fire vermesini azaltmak için Çin’den soya tozu getirip ekliyorlardı. Döneri ocağa koyduğumuz zaman et yüzde 50’ye kadar fire verebiliyor, eriyor, çekiliyor. Bunu engellemek için soya kullananlar olabiliyor.”

 

EFSA’nın fosfat uyarısı, bu maddenin çiğ et ve dondurulmuş ürünlerde kullanılmasının kalp, böbrek ve dolaşım sistemine zararlı olabileceğine yönelik araştırmalara dayandırıldı. Döner yasadan etkilenecek gıdalardan sadece biri.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha