• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avrupa'da Covid-19 tedbirlerini hafifleten ülkelerde sınırlar ne zaman açılıyor?

Avrupa'da Covid-19 tedbirlerini hafifleten ülkelerde sınırlar ne zaman açılıyor?
0 0

Covid-19 salgınının tüm dünyada etkisini kaybetme sinyalleri verdiği son dönemde Avrupa'da bazı ülkeler pandemi tedbirlerini hafifletmeye ve kapatılan sınırlardaki bariyerleri kaldırmaya hazırlanıyor.

23 Mayıs 2020 Cumartesi 22:38

Salgına karşı mücadeledeki başarıya göre her ülkede tarihler değişiklik gösteriyor. Peki yaz tatilinin yaklaştığı şu günlerde hangi ülke kapılarını hangi tarihte turistlere açacak? İşte Avrupa'da son durum.

 

Avrupa Birliği (AB)

 

13 Mayıs'ta Avrupa Komisyonu milyonlarca Avrupalı turistin tatil yapabilmesi ve salgından dolayı en büyük darbelerden birini alan turizm sektörünün hayata geri dönmesi için 27 birlik üyesine sınırlarını açması tavsiyesinde bulundu.

 

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager 2020 yazının normal olmayacağının altını çizdi. "Turizm sektörü için kayıp bir yazın yaşanmaması ve insanların evlerinde kapalı kalmaması için tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyen Vestager, Avrupa Komisyonu'nun "ayrımcılık yapılmadan" ve "eş güdümlü olarak" ülkelerin sınırlarını açmaları çağrısında bulunduğunu belirtti.

 

Almanya

 

Avrupa'da Covid-19 salgınından dolayı en düşük can kaybı sayılarından birine sahip Almanya; Fransa, Avusturya, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg ile sınır kontrollerine başladı. Şansölye Angela Merkel hükümeti, şu ana kadar bu kontrollerin kalkacağına dair bir açıklama yapmadı.

 

 

Avusturya

 

İtalya ile sınırını neredeyse tam olarak kapatan ülke Almanya gibi sıkı sınır kontrolleri uygulamaya başladı. Bu çerçevede sağlık belgesi olmayan sürücülerin ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Viyana yönetimi 15 Haziran'dan itibaren mart ortasından beri kapalı olan Almanya sınır kapısının açılacağını açıkladı.

 

 

Danimarka

 

Avusturya gibi Danimarka da 13 Mart'ta sınırlarını kapatma kararı aldı. Okulların eğitime başladığı ülkede Haziran ayından itibaren sınırlarda bir normalleşme bekleniyor.

 

Fransa

 

Kural olarak sınırlarını kapalı tutma kararı alan Paris yönetimi, AB, Schengen ülkeleri ve İngiltere ile arasındaki sınır kısıtlamalarının en azından 15 Haziran'a kadar süreceğini açıkladı. Fransız İçişleri Bakanlığı ayrıca 7 Mayıs'ta Avrupa dışından gelecek kişilere sınırların yeni bir karara dek kapalı kalacağını duyurdu.

Yurt dışından ülkeye giriş yapmak isteyen Fransızların ise 20 Mayıs'tan itibaren 14 günlük karantinaya alınıp alınmamasına kendilerinin karar vereceği açıklandı.

 

İngiltere

 

Salgına karşı uyguladığı 'başarısız' strateji nedeni ile eleştirilen Londra yönetimi, alınan tedbirlerin kademeli bir şekilde hafifletileceğini 11 Mayıs'ta açıkladı. Yurt dışından gelenlerin 14 gün boyunca karantinada kalmasını zorunlu kılan Başbakan Boris Johnson yönetimi, İrlanda ve Fransa vatandaşlarının bu kuralın dışında tutulacağını belirtti. Fakat sınırların ne zaman tam olarak açılacağı konusunda bir detay verilmedi.

 

İspanya

 

Salgından Avrupa'da en ağır etkilenen ülkelerden İspanya'da 16 Mart'ta sınırların kapatılması kararı alınmıştı. 15 Mayıs'ta ise yurt dışından gelişlere kapılarını açan ülke, kişilerin 14 gün boyunca karantinada kalmasını zorunlu kıldı. Yabancı turistlerin girişinin ise temmuz ayında mümkün olacağı öngörülüyor.

 

 

İsviçre

 

18 Mart'ta komşu İtalya, Almanya, Fransa ve Austurya ile hava trafiğinde kısıtlamalara gidildi. Üçüncü ülke vatandaşlarının vizeleri ise askıya alındı. 25 Mart'tan beri sınır kısıtlamaları tüm Schengen ülkelerine genişletilmiş durumda. Bu tarihten itiabren İsviçre'nin hava ve kara kapıları kendi vatandaşları ve Liechtensteinlılar ve geçme izni bulunan kişiler dışındaki herkese kapalı durumda. Bununla birlikte ülkeye giriş yapan vatandaşlardan karantinada kalmaları istenmiyor.

 

İtalya

 

İspanya'nın ardından salgının en fazla can aldığı ülkede Roma yönetimi sınırların 3 Haziran'dan itibaren Avrupa Birliği'nden gelen turistlere açılacağını açıkladı. İtalya'da bugüne kadar zorunlu olan karantina da yabancı ziyaretçilere artık uygulanmayacak. Bununla birlikte salgının seyrine göre alınan kararlarda değişikliklere gidilebilecek.

 

 

Yunanistan

 

Bu sezon turistler Yunanistan'a Covid-19 testi olmadan veya karantina altında kalmadan gidebilecek.

Yunan yetkililer uluslararası uçuşların 1 Temmuz itibarı ile başlamasıyla dünyanın her yerinden turistleri kademeli şekilde kabul edeceklerini ve ülkeye girişlerde herhangi bir karantina ya da test uygulanmayacağını duyurdu.

 

KAYNAK: EURONEWS / Yalcin Ademoglu

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha