• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avrupa’da ilk: İzlanda parlamentosunda kadın milletvekillerinin sayısı erkekleri geçti

Avrupa’da ilk: İzlanda parlamentosunda kadın milletvekillerinin sayısı erkekleri geçti
0 0

İzlanda, Avrupa'da çoğunluğu kadın milletvekillerinin oluşturduğu ilk parlamento olarak tarihe geçti. Parlamentodaki 63 sandalyenin 33’üne kadınlar oturdu.

27 Eylül 2021 Pazartesi 13:48

İzlanda’da 25 Eylül’de düzenlenen parlamento seçimlerinde, kadın milletvekillerinin sayısı erkek milletvekillerinin sayısını aştı. Parlamentoda 63 sandalyeden 33’ünü kadın adaylar kazandı. Bu da parlamentonun yüzde 52’sinin kadınlardan oluşması anlamına geliyor.

 

BBC Türkçe’nin haberine göre; ülkede 2017 yılında yapılan seçimlerle karşılaştırıldığında kadın milletvekilleri 9 sandalye daha kazanarak siyasetteki varlığını güçlendirmiş oldu. Avrupa’da daha önce hiçbir ülkede parlamentoya seçilen kadın milletvekillerinin sayısı yüzde 50 sınırını aşamamıştı.

 

ÖZEL KOTA UYGULAMIYOR AMA…

 

Parlamentolar Arası Birlik adlı uluslararası kuruluşun verilerine göre İsveç yüzde 47 ile bu sınıra en çok yaklaşan Avrupa ülkesi olmuştu. İzlanda başka ülkelerden farklı olarak parlamentosunda kadınlara özel bir kota uygulamıyor. Ancak bazı siyasi partilerde kadın adayların belli bir sayının üzerinde olması isteniyor.

 

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNDE ‘DÜNYA LİDERİ’

 

İzlanda, kadın-erkek eşitliği konusunda önde gelen ülkelerden biri. Dünya Ekonomik Forumu’nun Mart ayında yayımladığı bir rapora göre ülke, dünyada kadın ve erkek eşitliği konusunda 12 yıldır dünya sıralamasında lider konumda. Cinsiyet eşitliği sadece siyaset değil başka alanlardaki uygulamalarda da kendisini gösteriyor. Mesela erkek ve kadınlara eşit maaş verilmesini şart koşan ilk yasa 1961’de kabul edildi. Avrupa tarihinin ilk kadın cumhurbaşkanı da yine İzlanda’dan çıktı. Vigdís Finnbogadóttir 1980 yılında İzlanda cumhurbaşkanı seçildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha