• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avrupa'da Mart ve Haziran arasındaki ölüm sayısı, bir önceki yıla göre 168 bin daha fazla

Avrupa'da Mart ve Haziran arasındaki ölüm sayısı, bir önceki yıla göre 168 bin daha fazla
0 0

Avrupa İstatistik Bürosu'na (Eurostat) göre, Mart ve Haziran ayları arasında Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama 168 bin daha fazla ölüm meydana geldi.

21 Ekim 2020 Çarşamba 15:09

Ölenlerin yüzde 96'sı 70 yaş ve üzerindeki kişilerden oluşuyor.

 

Eurostat, aşırı ölüm oranlarının, koronavirüs salgınının Avrupa nüfusu üzerindeki etkilerininin değerlendirilmesi açısından önemli olduğunu vurguluyor.

 

Yapılan incelemeye göre, Mart - Haziran arası dönemde en fazla ölümün meydana geldiği ülke İspanya oldu. İspanya'da 2016'dan 2019 yılına kadar olan ortalama ölüm rakamları karşılaştırıldığında, bu yılın Mart ve Haziran ayları arasında yaşanan ölümler iki kat daha fazla çıktı.

 

İspanya'da, bu yıl Mart - Haziran arası, önceki yıllara göre 48 bin daha fazla kişi öldü.

 

İtalya'da aynı dönemde ölenlerin sayısı 46 bin olarak belirlenirken, bunu 30 bin kişiyle Fransa, 10'ar bin kişiyle de Almanya ve Hollanda izledi.

 

İspanya'da Segovia ve İtalya'da da Bergamo, can kayıplarının en fazla olduğu bölgeler olarak kaydedildi.

 

En fazla ölüm Mart ayı sonu Nisan ayı başına denk gelen 14. haftada yaşandı. Bu haftada Avrupa genelinde 36 bin can kaybı meydana geldi.

 

Avrupa genelinde Mart ve Haziran arasındaki toplam ölümlerin yüzde 96'sı, 70 yaş ve üzerindeki kişiler arasında görüldü. Bir başka deyişle, bu süreçte ölen toplam 168 bin kişiden 161 bini 70 yaş ve üzeri kişilerden oluştu.

 

Her ülkede farklı test politikaları uygulandığı için, aşırı ölüm oranları, koronavirüs salgınının sonuçlarını tahmin etmenin en güvenilir yollarından biri olarak görülüyor.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha