• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avusturya'da Kurz'un istifasının ardından görevi Dışişleri Bakanı Schallenberg devraldı

Avusturya'da Kurz'un istifasının ardından görevi Dışişleri Bakanı Schallenberg devraldı
0 0

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un geçen günlerde hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa etmesinin ardından görevi Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg devraldı.

11 Ekim 2021 Pazartesi 14:53

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un hakkındaki yolsuzluk soruşturmasını takiben istifa etmesinin ardından görevi, Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg devraldı.

 

Schallenberg, yerel saatle 13.00'te gerçekleştirilen yemin töreni ile görevine resmen başladı.

 

Kurz'un liderliğindeki muhafazakar Halk Partisi (OeVP) ve koalisyon ortağı Yeşiller, yolsuzluk skandalının ardından hükümette kalmayı ve görev sürelerinin 2024'te sona erecek olan geri kalanını tamamlamayı umuyor.

 

Öte yandan Schallenberg'in yerine Avusturya'nın mevcut Paris Büyükelçisi Michael Linhart'ın getirileceği belirtildi.

 

Geçen hafta cumartesi günü istifa eden Kurz, bu adımı, ülkenin 'istikrarlı bir hükümete sahip olmasını' sağlamak için alan açma niyetiyle attığını ifade etmişti.

 

Kurz, halefli olarak kariyer diplomatı Shallenberg'i tavsiye etmişti.

 

Kurz hakkındaki yolsuzluk soruştrması

 

Çarşamba günü savcılar ÖVP ile bağlantılı birkaç adrese baskın düzenlemiş, savcılığın soruşturma dosyasına ulaşan Avusturya Haber Ajansı (APA), dosyada aralarında Başbakan Kurz'un da bulunduğu 10'a yakın kişinin 2016-2018'de Maliye Bakanlığı bütçesini kullanarak bir gazete ve düşünce kuruluşuna daha fazla reklam vermek suretiyle, partisi ve şahsı lehine kamuoyu yoklamalarının sonuçlarının manipüle edilmesinin sağlandığına dair iddialara yer verildiğini aktarmıştı.

 

Yolsuzluk, rüşvet ve halkı yanıltma gerekçeleriyle başlatılan soruşturmada, ülkede en çok reklam alan Österreich gazetesinin 2 yöneticisinin de isminin yer aldığı kaydedilmişti.

 

Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada, alışılmışın dışında olaylara şahit olunduğunu belirterek, hukuka müdahale edilmemesinin önemine dikkat çekmişti.

 

Başbakan Yardımcısı ve Yeşiller lideri Werner Kogler, ÖVP'den başka bir şansölye atamasını talep ederek, Kurz'un 'artık göreve uygun olmadığını' ifade etmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha