• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Azerbaycan'la çatışmanın ardından Ermenistan'da sıkıyönetim ve askeri seferberlik ilan edildi

Azerbaycan'la çatışmanın ardından Ermenistan'da sıkıyönetim ve askeri seferberlik ilan edildi
0 0

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar bu sabaha karşı yeniden alevlendi. Her iki taraf da birbirini sınırdaki sivil yerleşimlere ateş açmakla suçlarken, son olarak Ermenistan'da sıkıyönetim ve askeri seferberlik ilan edildi.

27 Eylül 2020 Pazar 12:28

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar yeniden alevlendi. Her iki tarafın da birbirini sınır köylerine ateş açmakla suçladığı sınırda gerilim yüksek. 

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev çatışmalarda ölenler olduğunu açıklayarak "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak" derken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da ülkede sıkıyönetim ilan ettiklerini açıkladı. 

 

AZERBAYCAN: ERMENİSTAN ORDUSU ATEŞ AÇTI  

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan güçleri Azeri sivil yerleşim birimlerine ateş açmakla suçlandı. Açıklamada, 'Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı' belirtildi. 'Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği' bilgisi verildi. 

 

ALİYEV'DEN AÇIKLAMA

 

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik" açıklaması yaptı. Aliyev, "Ermenistan işgal ettiği topraklarımıza yasa dışı şekilde yerleşmeye çalışıyor. Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik. Ermenistan'ın başlattığı saldırı neticesinde şehit ve yaralılarımız var. Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan’dır" ifadelerini kullandı.

 

'ÖLEN SİVİLLER VAR'

 

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, 'Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde sivil yerleşimlere saldırdığı' belirtildi. Ermenistan, bölgedeki sivil halka sığınaklara gitme çağrısı da yaptı. Ermenistan tarafında bir kadın ve bir çocuğun öldüğü, iki sivilin yaralandığı belirtiliyor.

 

ERMENİSTAN: İKİ HELİKOPTER DÜŞÜRDÜK

 

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan'ın sabah saatlerinde sivil yerleşimlere saldırı düzenlediğini, iki Azeri helikopteri ile üç insansız hava aracının düşürüldüğünü de duyurdu.

 

PAŞİNYAN SIKIYÖNETİM İLAN ETTİ

 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Dağlık Karabağ'daki çatışmalar nedeniyle sıkıyönetim ilan ettiklerini açıkladı. Paşinyan, çatışmaların ardından sıkıyönetim ve topyekûn askeri seferberlik ilan ettiklerini duyurdu.  

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha