• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Azil soruşturmasında ifade veren eski büyükelçi Yovanovitch: Yozlaşmış tavır, Devlet Başkanı Putin gibi otokratların etki alanını genişletiyor

Azil soruşturmasında ifade veren eski büyükelçi Yovanovitch: Yozlaşmış tavır, Devlet Başkanı Putin gibi otokratların etki alanını genişletiyor
0 0

Trump’a yönelik yürütülen azil soruşturması kapsamında ABD Kongresi’nin halka açık oturumunda ifade veren ABD’nin eski Ukrayna Büyükelçisi, “Sistemimiz nasıl bu şekilde başarısız olabildi?” dedi.

16 Kasım 2019 Cumartesi 12:40

ABD Başkanı Donald Trump hakkında yürütülen azil soruşturması kapsamında, cuma günü ABD Kongresi’nde gerçekleştirilen halka açık oturumların ikincisinde Trump’ın görevden aldığı ABD’nin eski Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanovitch ifade verdi.

 

CBS News'un aktardığına göre, Yovanovitch verdiği ifadede, “Sistemimiz nasıl bu şekilde başarısız olabildi? Nasıl olur da yozlaşmış yabancı çıkarlar hükümetimizi yönlendirebilir? Eleştirdiğimiz yozlaşmış tavrın üstün gelmesine müsaade edildiğinde hangi ülkelerin çıkarlarına hizmet edilmiş olur? Bu tip bir davranış ABD’yi zayıflatıyor, dostlarımızı savunmasız bırakıyor ve Devlet Başkanı Putin gibi otokratların etki alanını genişletiyor” dedi.

 

Azil soruşturmasının kilit tanıklarından Yovanovitch’in ismi, Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’le yaptığı 25 Temmuz tarihli telefon görüşmesinde geçiyordu. Trump, söz konusu görüşmede o güne kadar hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat yönetimlerde görev yapan diplomat için “kötü haber” diye bahsetmiş ve Yovanovitch’in başına bir takım şeyler gelebileceği imasında bulunmuştu. 

 

Marie Yovanovitch geçen mayısta Trump’ın şahsi avukatı Rudy Giuliani’nin kendisini hedef göstermesinin ardından görevinden alınmıştı. Giuliani’nin o dönemde Ukrayna’yı Trump’ın lehine iki soruşturma açmaya ikna etmeye çalıştığı aktarılmıştı. Soruşturulması istenen isimlerden biri Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerindeki muhtemel rakibi Joe Biden ve Ukrayna enerji şirketi Burisma’da görev yapan oğlu Hunter Biden’dı. 

 

Trump: “Yovanovitch nereye gitse, orada durum kötüye gitti”

 

Trump, ABD Kongresi’nde halka açık oturumun gerçekleştiği esnada Twitter’dan paylaşım yaparak Yovanovitch’i hedef aldı. Bahsi geçen paylaşımında Trump, “Marie Yovanovitch’in gittiği her yerde durum kötüye gitti. Somali’de göreve başlamıştı, ne oldu? İleri saralım Ukrayna’ya gitti, yeni Ukrayna devlet başkanı onunla gerçekleştirdiğim ikinci telefon görüşmesinde hakkında olumsuz konuştu. Büyükelçilerin atanması ABD başkanının mutlak hakkıdır” ifadelerini kullandı. 

 

Trump’ın paylaşımları oturumda da gündeme geldi. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff, paylaşımı okuyarak eski büyükelçinin tepkisini sordu. Yovanovitch paylaşımların “ürkütücü” olduğunu söyledi. 

 

Trump’ın danışmanı suçlu bulundu

 

Ayrıca, Trump’ın 2016’daki seçim kampanyası döneminde danışmanlığını yapan ve Rusya soruşturmasında ismi geçen Roger Stone, “Kongre’ye yalan beyan vermek” ve “adaleti engellemek” gibi maddelerden suçlu bulundu. Washington Mahkemesi jürisi ocak ayında gözaltına alınan ve kefaletle serbest bırakılan Stone’u 7 ayrı maddeden suçlu buldu. 

 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE - ESRA GÜNGÖR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha