• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bangladeş Başbakanı Vecid: Tamamen insanlık dışı bir eylem

Bangladeş Başbakanı Vecid: Tamamen insanlık dışı bir eylem
0 0

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Myanmar'ın Arakan bölgesinde yaşananlara ilişkin, "Naf Nehri'nin yüzeyi erkek, kadın ve çocuk cesetleriyle doldu. Bu tamamen insanlık dışı bir eylemdir" dedi.

13 Eylül 2017 Çarşamba 14:15

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, dün Arakanlı Müslümanlar'ın kaldığı Kutupalong Mülteci Kampı'nı ziyaret etti.

 

Hasina konuşmadasın, Myanmar'ın insan haklarını ihlal ettiğini belirterek, yaşanan işkence ve zulüm nedeniyle son derece mutsuz olduklarını dile getirdi.

 

'BU İŞKENCENİN SEBEBİ NEDİR?'

 

Masum insanların haklarının ellerinden alındığına dikkati çeken Vecid, "Bu işkencenin sebebi nedir? Onlar, Myanmar'ın insanları. Milyonlarca insan evlerini kaybetti. Orada hala panik var ve hala birçok ayrıntı ortaya çıkmadı. Naf Nehri'nin yüzeyi erkek, kadın ve çocuk cesetleriyle doldu. Bu tamamen insanlık dışı bir eylemdir. Bu tür hareketler büyük ihlallerdir" diye konuştu.

 

'MYANMAR VATANDAŞLARINI GERİ ALMAK ZORUNDA'

 

Myanmar ordusu tarafından yürütülen operasyonları 'insanlığa karşı eylem' olarak niteleyen Vecid, Arakanlı Müslümanlar'ın Myanmar vatandaşı olduğunu ve geri dönme imkanlarının sağlanması gerektiğini tekrarladı.

 

Vecid, Myanmar yönetimine eylemlerini durdurma çağrısı yaparak, "Bu masum çocuklar, kadınlar ve insanlar ne günah işledi? Bu türden faaliyetleri asla kabul etmiyoruz. İnsanlık dışı bu tutumu protesto ediyorum. Myanmar vatandaşlarını geri almak ve onlara yaşamaları için güvenli bir yer vermek zorunda" ifadelerini kullandı.

 

'MYANMAR'A ULUSLARARASI ALANDA BASKI YAPILMALI'

 

Myanmar'a masum insanlara işkence yapmaması konusunda çağrıda bulunan Vecid şöyle devam etti:

 

"Gerçek suçlular kimlerse, bulunmalı. Masumlara işkencenin durması için iş birliği gerekiyorsa buna hazırız. Terörist faaliyetleri asla kabul etmiyoruz. Arakanlıları geri alması için Myanmar'a uluslararası alanda baskı yapılmalı. Temsilciler, sınır muhafızları ve askerler birlikte hareket etmeli. Arakanlılar'a yardım etmek isteyenlerin idarenin iznini alması gerekiyor. Bu krizi kimse fırsata çevirmeye çalışmasın."

 

Daha sonra beraberindekilerle  kamp alanında incelemelerde bulunan Vecid, yardım dağıtımlarına katıldı.

 

Cox's Bazar Havalimanı'ndan Kutupalong Mülteci Kampı'na kadar birçok yere 'Mültecilerin annesi Vecid' ve 'İnsanlığın annesi Vecid' pankartlarıyla Bangladeş bayrakları asıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha