• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Başkan Trump'ın kampanya yöneticisi Manafort'a 3,5 yıl hapis daha

Başkan Trump'ın kampanya yöneticisi Manafort'a 3,5 yıl hapis daha
0 0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın eski kampanya menajeri Paul Manafort yargılandığı ikinci davada üç buçuk yıl daha hapis cezası aldı.

13 Mart 2019 Çarşamba 22:54

Manafort bu sefer Rusya'nın 2016 yılında Amerikan seçimlerine müdahalesiyle ilgili soruşturma kapsamında yapılan suçlamalarla yalan söylemekten ve cezai davranışlar sergilemekten yargılandı.

 

Rusya soruşturması bağlamında suçlanan Manafort, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller ile iş birliği yapmayı kabul ettikten sonra soruşturma ekibine yalan söylemekle itham ediliyordu.

 

Eski kampanya menajeri Manafort'un 2016 seçimlerinde Rusya lehine casusluk yaptığı iddiasıyla açılan yeni davada hakim Amy Berman Jackson görev aldı. Başkent Washington'da yürütülen davada çıkan kararın bir önceki Virginia davası kararıyla eş zamanlı olarak uygulanması hükmü verildi.

 

Manafort geçtiğimiz hafta sonuçlanan diğer davada vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık suçlarından 47 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Manafort böylelikle toplam 6 yıl 9 ay hüküm giymiş oldu.

 

Hakim Jackson tarafından 2 farklı casusluk suçlamasıyla yargılanan Manafort bir önceki davanın aksine davada yaptıklarından dolayı özür dileyerek pişman olduğunu belirtti. Jackson ise defalarca yalan söylemek ve dolandırıcılığa karışmakla suçladığı Manafort'a "yakalandığı için özür dilerim demenin hiçbir anlamı olmadığını" söyledi. Sanık bir önceki davada hiçbir pişmanlık belirtisi göstermemişti.

 

Manafort ABD karşı komployla suçlandı

 

Washington davasında Manafort, kara para aklama ve kayıt dışı lobicilik faaliyetlerinden ifadesini değiştirmesi için tanığa rüşvet vermeye kadar birçok suçla yargılandı. Jackson, tüm bu suçları ABD'ye karşı komplo kapsamında ele aldı.

 

Sanık Paul Manafort savunmasında "Bu dava benden her şeyimi çoktan aldı - Mallarım, param, hayat sigortam, çocuklarım ve torunlarım için gelecek güvencesi ve daha fazlası" ifadelerini kullandı.

 

ABD'de bazı hukukçular 47 ay hapis cezasının çok hafif olduğunu belirterek kararı eleştirdi. Hukukçulara göre karar, federal yasaların üst limitinden 20 yıl az.

 

ABD Başkanı Donald Trump ise konuyla ilgili henüz resmi bir özür açıklaması yapmadı. Trump, geçen hafta görülen Virginia davası kararı sonrası " çok kötü hissettiğini" söylemişti.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - GİZEM SADE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha