• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Belçika'da yoğun bakıma alınmayan 91 yaşındaki koronavirüs hastasının yakınları mahkemeye başvurdu

Belçika'da yoğun bakıma alınmayan 91 yaşındaki koronavirüs hastasının yakınları mahkemeye başvurdu
0 0

Belçika'nın Liege kentinde, yoğun bakıma kabul edilmeyen 91 yaşındaki bir koronavirüs hastasının yakınları, hastane ve hekimler aleyhine dava açtı.

6 Nisan 2020 Pazartesi 14:20

Ailenin avukatları, Montlegia Hastanesi hekimlerinin, hasta iradesine saygı göstermesi gerektiğini belirterek, 91 yaşındaki kişinin yoğun bakıma alınmamasının hasta haklarına aykırı olduğunu savundu.

 

Ancak sağlık çalışanları, durumun yargı aşamasına gelmesinden rahatsız. Flaman Doktorlar Sendikası Başkanı Marc Moens, HLN gazetesine yaptığı açuklamada, "Biz hekimler, hasta değerlendirmesini çok vicdanlı bir şekilde yaparız ve sadece yaşa bakmayız" dedi.

 

Tıp hukuku konusunda uzman olan Prof. Dr. Filip Devallens ise, salgın koşullarında hekimlere yönelik böyle bir dava açılmasını eleştiriyor. Belçikalı profesöre göre, doktorlar, kriz merkezi ve bilimsel derneklerin kuralları gereği oldukça dikkatli davranıyor. Bu nedenle Devallens, hükümetin kriz dönemlerinde sağlık personeline dokunulmazlık tanıyan bir düzenleme yapmasını istedi.

 

Hollanda'da, hekim örgütlerinin önerisi ile yaşlı hastaların yoğun bakım yerine evde ya da huzurevlerinde bakımına öncelik veriliyor. Hollandalı hekimlere göre, ağır yoğun bakım koşulları, yaşlı hastalara yarardan çok zarar veriyor.

 

Hollanda Parlamentosu'nda yaşlıların hakları için mücadele veren 50 Artı Partisi (50 Plus) lideri Henk Krol, yoğun bakımlarda hasta yaşı yerine, kişinin iyileşme şansına bakılmasını istedi.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha