• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Berlin ABD’nin ‘nükleer’ açıklamasıdan endişeli: Avrupa’nın güvenliği tehlikede

Berlin ABD’nin ‘nükleer’ açıklamasıdan endişeli: Avrupa’nın güvenliği tehlikede
0 0

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin ‘Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilme kararının Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye atacağını söyleyerek, Washington’u bir kez daha kararını gözden geçirmeye davet etti.

21 Ekim 2018 Pazar 17:55

ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ekim’de Rusya ve Çin’i anlaşmayı ihlal etmekle suçlayarak ‘Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceklerini duyurmuştu.

 

Trump’ın, ABD’nin 1987’de  Sovyetler Birliği’yle imzalanan ve Rusya’ya miras kalananlaşmadan çekileceğini açıklaması, nükleer silah deneme ve üretimine yeniden başlanabileceği anlamına geliyor.

 

Sputnik’in Fransızca servisinin haberine göre, Trump’ın söz konusu anlaşmadan çekileceklerini açıklamasına Avrupa Birliği’nden ilk tepki geldi.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Trump yönetiminin kararını kaygı verici bulduğunu ifade ederken, ABD’yi kararın olası sonuçlarını bir kez daha gözden geçirmeye davet etti.

 

Alman Dışişleri Bakanı Maas bugün yaptığı açıklamada, çekilme kararını “Avrupa Birliği ve bizi karmaşık sorunlarla karşı karşıya bırakacak” diye yorumladı.

 

Maas söz konunu anlaşmanın 30 yıldır Avrupa güvenliğinin bir parçası olduğunu vurgularken, anlaşmanın sona ermesinin hayati önemdeki stratejik silahların azaltılması anlaşması üzerinde de olumsuz sonuçlar doğuracağını savundu.

 

Rusya da Trump’ın nükleer silahları kısıtlama anlaşmasından çekilme kararını “Çok tehlikeli bir adım” diye nitelemişti.

 

Soğuk Savaş’ı bitiren anlaşma

 

Söz konusu anlaşma 1987’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Michael Gorbaçov ve ABD Başkanı Ronald Reagan arasında imzalanmıştı. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra anlaşmanın yükümlülüklerini, Sovyetler Birliği’nin mirasçısı olarak Rusya Federasyonu üstlenmişti.

 

Rusya ve ABD’nin 1000 ila 5 bin 500 kilometre menzilli güdümlü nükleer başlıklı füze üretmesini ve test etmesini yasaklayan anlaşma İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın iki siyasi kutbu arasında başlayan Soğuk Savaş döneminin sonunu getiren en önemli adımlardan biri olarak kabul ediliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha