• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Beyrut Valisi Abbud: Patlamanın maddi bilançosu 3 ila 5 milyar dolar arasında

Beyrut Valisi Abbud: Patlamanın maddi bilançosu 3 ila 5 milyar dolar arasında
0 0

Beyrut İtfaiyesinden 10 çalışanın hayatını kaybettiğini açıklayan vali, şehir halkından yüzlerce kişinin evsiz kaldığını sözlerine ekledi.

5 Ağustos 2020 Çarşamba 16:28

Lübnan'nı başkenti Beyrut'ta dün akşam meydana gelen büyük patlamanın etkileri halen devam ediyor.

 

Patlamaya ilişkin açıklama yapan Beyrut Valisi Mervan Abbud, onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve binlercesinin yaralandığı patlamanın neden olduğu hasarın ön tahminlerini açıkladı.

 

Lübnan'da yayın yapan LBCI'ye konuşan Abbud, patlamanın neden olduğu ekonomik zararın büyüklüğünün 3 ila 5 milyar dolar arasında değişebileceğini ifade etti.

 

Beyrut İtfaiyesinden 10 çalışanın hayatını kaybettiğini açıklayan vali, Beyrut halkından yüzlerce kişinin evsiz kaldığını sözlerine ekledi.

 

Abbud, "Beyrut'un sokakları yıkık birer şehir haline geldi. Şehrin yarısı yıkıldı. Binlerce beyrutlu 2 veya 3 aydan önce evlerine dönemeyebilir" ifadelerini kullandı.

 

Abbud ayrıca, Al Mayadeen'e yaptığı açıklamada ise "Liman patlamasından sonra 300 bin kişi yerinden edildi. Yıkımın maliyeti 3 milyar doları aşıyor" ifadelerini kullandı.

 

Lübnanlı yetkililer, altı yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmek istenirken limanda infilak ettiğini açıkladı. Patlama sonucunda bölgenin en önemli ticaret limanlarından biri olan Beyrut Limanı harabeye dönüştü.  

 

Yetkililerin açıklamasına göre şu ana kadar 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Yaralı sayısı ise 4 binin üzerinde diye açıklandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha