• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BM: Bağımsız bir heyet eski Mısır cumhurbaşkanının ölümünü soruştursun

BM: Bağımsız bir heyet eski Mısır cumhurbaşkanının ölümünü soruştursun
0 0

Birleşmiş Milletler (BM), eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölümünün bağımsız bir heyet tarafından soruşturulması çağrısında bulundu.

19 Haziran 2019 Çarşamba 00:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Mursi'nin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak, "Bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok" dedi.

 

BM İnsan Hakları Ofisi'nden yapılan açıklamada, Mursi'nin tutukluluk koşulları konusunda daha önce çeşitli kaygıların dile getirildiği belirtildi.

 

Açıklamada, Mursi'nin yeterli tedavi imkanlarına erişimi olup olmadığının ve uzun süre tek kişilik hücrede tutulup tutulmadığının incelenmesi gerektiği vurgulandı.

 

Muhammed Mursi'nin mensubu olduğu Müslüman Kardeşler hareketi de Mısır yetkililerini 6 yıldır hapiste olan eski cumhurbaşkanını "yavaşça ve kasıtlı olarak öldürmekle" suçladı.

 

Mursi Pazartesi günü casusluk suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında aniden bayılmış ve daha sonra hayatını kaybetmişti.

 

Mursi'nin oğlu: Babam için memleketinde cenaze töreni düzenlemek istedik, izin verilmedi

 

Muhammed Mursi'nin cenazesi sabaha karşı başkent Kahire'de defnedildi.

 

Reuters haber ajansına konuşan Mursi'nin oğlu Abdullah Muhammed Mursi, Mısırlı yetkililerin babasının memleketi olan El Adva köyünde bir cenaze töreni düzenlenmesine izin vermediğini belirtti.

 

Mursi'nin avukatı ise Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada küçük bir cenaze töreni düzenlendiğini, törene Mursi'nin ailesinin katılımına izin verildiğini söyledi.

 

2012'de halkoyuyla Mısı Cumhurbaşkanı seçilen, 2013 yılında darbeyle görevine son verilen Mursi, 67 yaşındaydı ve tutuklu olarak yargılanıyordu.

 

Mursi'nin ailesi ve insan hakları savunucuları, eski Mısır cumhurbaşkanının tutukluluk şartlarının son derece kötü olduğunu savunuyor ve Mursi'nin ölümü konusunda bağımsız bir soruşturma yürütülmesi çağrısı yapıyor.

 

Ailesi, daha önce birçok kez tecritte tutulan, avukatlarıyla görüştürülmeyen Mursi'nin sağlık durumu konusunda kaygılı olduklarını dile getirmişti.

 

Erdoğan: Bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok

 

Öte yandan, İstanbul Fatih Camii'nde de Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

 

Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

 

Erdoğan, Mursi'nin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak "Bunun normal bir ölüm olduğuna inancım yok" dedi.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik ise Twitter'dan paylaştığı mesajlarda Mursi'nin sabaha karşı defnedilmesine tepki gösterdi.

 

Çelik, "Darbecilerin elinde en acımasız silahlar ve yöntemler var ama Mursi'nin naaşından korkuyorlar" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha