• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BM'den Afrika uyarısı: Hükümetlerin virüs ile mücadelesi gıda krizini artırıyor

BM'den Afrika uyarısı: Hükümetlerin virüs ile mücadelesi gıda krizini artırıyor
0 0

Yeni tip koronavirüse karşı alınan tedbirlerinin Afrika'da gıda sorununu artırdığını belirten Birleşmiş Milletler, sorunun gelecek yıl da devam edeceği uyarısı yaptı.

12 Ağustos 2020 Çarşamba 12:14

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Afrika Bölgesi Direktörü Paul Akiwumi, yaptığı yazılı açıklamada, Afrika'da mevsimsel değişimler ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle gıda sorunu yaşandığını ve buna koronavirüs salgını etkilerinin eklendiğini belirtti.

 

Akiwumi, "Kovid-19 krizi, ticaret, taşımacılık ve üretim gibi sektörleri direkt olarak olumsuz etkiledi" ifadelerini kullandı.

 

“Panik tahıl ve gıda fiyatlarını artırdı”

 

Birçok Afrika ülkesinde ticari ve ekonomik faaliyetlerin zarar gördüğünün altını çizen Akiwumi, "Kısıtlamaların başladığı mart ve haziran ayları arasında Kovid-19 kaynaklı panikle özellikle tahıl ürünlerine talep gıda fiyatlarını artırdı” açıklamasını yaptı.

 

Akiwumi, Kenya ve Sudan gibi hükümetlerin vergi indirimi ve ihracat kısıtlaması gibi adımlarla gıda fiyatlarındaki artışı durdurmaya çalıştıklarını kaydetti.

 

Salgın tedbirleri gıda sorununa neden oldu

 

Kovid-19 tedbirlerinin gıda sorununa neden olduğunu aktaran Akiwumi, "Hükümetlerin salgınla mücadelede sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlaması ve sosyal mesafe gibi kuralları uygulaması da gıda krizini artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

Kısıtlamalardan en fazla etkilenen kesimi düşük gelir sahibi ve kayıt dışı ekonomide çalışan kişilerin oluşturduğuna işaret eden Akiwumi, Afrika'da gıda sorununun gelecek yıl da devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha