• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BM İşkenceyi Önleme Komitesi, mahkumların sağlığının korunması için hükümetlere erken tahliye çağrısı yaptı

BM İşkenceyi Önleme Komitesi, mahkumların sağlığının korunması için hükümetlere erken tahliye çağrısı yaptı
0 0

Birleşmiş Milletler İşkenceyi Önleme Komitesi (SPT) başkanı, koronavirüs salgını sırasında cezaevindeki hükümlü ve tutukluların sağlığının korunması için hükümetlere çağrı yaptı.

6 Nisan 2020 Pazartesi 16:22

BM komite başkanı ve Bristol Üniversitesi uluslararası hukuk profesörü Malcolm Evans, bunun yollarından birinin ağır suçlar dışındakilere erken tahliye veya kefaletle serbest bırakma uygulanmasını istedi.

 

Evans, cezaevlerinin yanı sıra mülteci kampları, psikiyatri hastaneleri için de ek önlemler alınması gerektiğini belirtti.

 

Evans, “Bu olağanüstü durum olağanüstü ve acil önlemler gerektiriyor. Bu insanlar toplumun gözünden uzak olduğu için çoğu zaman görmezden geliniyor ve kamuyounun sempatisini çekmeyebiliyor. Ama şimdi ahlaki yargılarda bulunma zamanı değil, ölüm kalım meselesi bu ve pek çok kişi büyük acılar çekebilir, hatta ölebilir” diye konuştu.

 

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic de Avrupa ülkelerinin düşük riskli mahkumları serbest bırakması gerektiğini ifade etti.

 

İngiltere gibi bazı ülkelerde erken tahliye işlemlerine başlanırken bazı ülkelerde de cezaevlerinde Covid-19 riski ya da vaka görülmesi nedeniyle isyanlar başladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha