• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bolivya'da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Áñez, Morales'i istifaya çağıran generali görevden aldı

Bolivya'da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Áñez, Morales'i istifaya çağıran generali görevden aldı
0 0

Bolivya'da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Jeanine Áñez, Devlet Başkanı Evo Morales'i istifaya çağıran Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ı görevden aldı.

14 Kasım 2019 Perşembe 12:49

Morales'in istifa ederek Meksika'ya iltica etmesinin ardından geçici devlet başkanlığı görevine getirilen Çokuluslu Yasama Meclisinin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez'in de katılımıyla yeni üst düzey ordu komutanlarının yemin töreni yapıldı.

 

Kaliman'ın yerine Genelkurmay Başkanlığına getirilen Carlos Orellana, burada yaptığı konuşmada, ordunun her zaman halkın yanında olduğunu ifade ederek, halka sükunet çağrısı yaptı.

 

Ülkede muhalefet ile hükümet yanlılarının düzenlediği sokak gösterilerinin şiddet olaylarına dönüşmesinin ve bazı polislerin muhalifleri desteklemek için gösterilere katılmasının ardından Kaliman, ordunun gösterilere müdahale etmeyeceğini açıklamıştı. Kaliman, bundan kısa bir süre sonra da canlı yayında okuduğu bildiriyle Morales'in istifasını talep etmişti.

 

Kaliman'ın genelkurmay başkanı sıfatıyla Morales'in istifasını istemesi, 13 yıllık Morales iktidarını yıkıma götüren sürecin kırılma noktası olmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha