• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Brezilya'da Bolsonaro'nun video mesajı sızdı: 'Ailem ve dostlarımın alaşağı edilmesine göz yumamam'

Brezilya'da Bolsonaro'nun video mesajı sızdı: 'Ailem ve dostlarımın alaşağı edilmesine göz yumamam'
0 0

Brezilya'da emniyet genel müdürünün görevden alınmasının ardından istifa eden Adalet Bakanı Sergio Moro, Başkan Jair Bolsonaro hakkında çarpıcı bir video yayınladı.

23 Mayıs 2020 Cumartesi 16:19

Emniyete müdahale etmekle itham ettiği başkan kayıtlarda yetkilileri değiştiremediği için ailesinin ve yakın dostlarının "alaşağı edildiğini görmek istemediğini" söylerken görülüyor.

 

22 Nisan'daki bakanlar kurulu toplantısında çekildiği belirtilen videoda devlet başkanı oldukça sert bir dil kulanıyor. Önceliğinin emniyet yetkililerini, onların üslerini ve hatta bakanları değiştirmek olduğunu dile getiren Bolsonaro, “Rio de Janeiro'da resmi olarak emniyet yetkililerini değiştirmeyi denedim ama bunu yapamadım. Ama bitti. Ailem ve dostlarımın alaşağı edilmesini beklemeyeceğim" diyor.

 

Ayrıca Brezilya lideri kayıtlardaki konuşmasında "Görevlileri değiştiremezseniz patronlarını değiştirin. Yapamazsanız bakanı değiştirin. Bu kadar. Oyun oynamıyoruz" gibi sert üslubunu sürdürüyor.

 

Videoya Facebook hesabından yanıt veren devlet başkanı, sözlerinde "federal polise bir müdahale"yi gösteren hiçbir "işaret" olmadığını belirtti.

 

Adalet Bakanı ile Bolsonaro arasındaki kriz

 

Brezilya Adalet Bakanı Sergio Moro, nisan ayının son haftasında Twitter hesabından Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Federal Polis Teşkilatı Genel Direktörü General Mauricio Valeixo'yu görevden alması nedeniyle istifa etmiş ve suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Brezilya Yüksek Federal Mahkemesi, bu suçlamalar üzerine soruşturma açılmasını istemişti. Bolsonaro ise soruşturmaya rağmen emniyet teşkilatının başına bir aile dostunu atamıştı. Fakat bu atamadan sadece bir gün sonra Yüksek Federal Mahkeme devreye girerek kararı askıya almıştı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - YALÇIN ADEMOĞLU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha