• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Brezilya’da eski enerji bakanının oğlu rüşvet almaktan tutuklandı

Brezilya’da eski enerji bakanının oğlu rüşvet almaktan tutuklandı
0 0

Brezilya’da eski enerji bakanının oğlu dev bir baraj inşaatı için inşaat şirketlerinden 12 milyon dolar (yaklaşık 70 milyon TL) rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklandı.

10 Eylül 2019 Salı 18:56

Savcılar eski enerji bakanın da rüşvet almış olduğunu iddia ediyor fakat Edison Labao tutuklanmadı.

 

Eski senatör ve enerji bakanı Edison Labao’nun oğlu Marcio Labao 2017 yılında Belo Monte barajına ilişkin açılan rüşvet soruşturmasında şüpheliydi.

 

Belo Monte barajının inşasına ilişkin 40’tan fazla sözleşmede toplam 1 milyon real (244 milyon dolar/1.4 milyar TL) tutarında rüşvet alındığına ilişkin bir soruşturma yürütüyordu. Baraj ülkenin kuzey eyaleti Para’da ve dünyanın en büyük baraj projelerinden biri olarak biliniyor.

 

Sanat eserleriyle kara para aklama iddiası da var

 

İddiaya göre eski bakan ve oğlu inşaat devleri Odebrecht ve Grupo Estre’den 2008-2010 yıllarında rüşvet aldı. Bakanın oğlu Marcio Labao’nun ayrıca bir kara para aklama operasyonu da yürüttüğü ve sanat eserlerini yüksek fiyatlardan alıp satarak kara para akladığı da iddialar arasında.

 

Brezilya otoriteleri ‘Oto Yıkama’ adlı geniş kapsamlı operasyonla agresif bir şekilde büyük sistematik rüşvet faliyetleriyle mücadele ediyor. Öte yandan soruşturmalar siyasi olduğu iddialarıyla itibarsızlaştırılıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha