• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Canlı yabani hayvan pazarlarında ‘corona’ virüsü riski

Canlı yabani hayvan pazarlarında ‘corona’ virüsü riski
0 0

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün yayılmasını önleme çalışmaları kapsamında yabani hayvanların ticareti yasaklandı.

27 Ocak 2020 Pazartesi 13:57

Yabani hayvan türlerinin bir arada olduğu canlı hayvan pazarlarında virüslerin yayılarak mutasyona uğrayabileceği ve daha tehlikeli türlere dönüşebileceğini belirten Veteriner Hekim Dr. Öğr. Üyesi Başak Gökçe Çöl, “Yabani hayvanları avlayan, satan ve tüketen kişiler zoonotik hastalıklara yakalanmada risk altında” dedi.

 

Geçen yılın sonunda Çin’in Wuhan kentinde yasadışı satış yapılan bir balık pazarından çıktığı tahmin edilen virüsün, Pekin ve Şanghay gibi şehirlere ve ABD, Tayland, Güney Kore, Japonya, Avustralya, Fransa, Kanada, Vietnam ve Malezya’ya yayıldığı belirtiliyor. 2 bin 700’ün üstünde kişiye bulaştığı tahmin edilen virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e yükseldi. Çin’de pazar, market, restoran ve e-ticaret platformlarında ülke çapında yabani hayvan satışı yasaklandı.

 

Son yıllarda yüzlerce insanın ölümüne sebep olan şiddetli akut solunum sıkıntısı sendromu (SARS) ve Ortadoğu solunum sendromu (MERS) ile aynı virüs ailesinden gelen yeni tip ‘corona‘ virüsünün (2019-nCoV) hava yoluyla bulaştığını ve özellikle memelilerin, kuşların üst solunum ve gastrointestinal sistemini enfekte ettiğini ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Veteriner Hekim Dr. Öğr. Üyesi Başak Gökçe Çöl, virüs hakkında bilgi verdi.

 

‘Tüm dünyayı tehdit ediyor’

 

Hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz hastalıkların son zamanlarda tüm kıtaları etkileyen, dünya çapında yaygın önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirten Çöl şöyle konuştu: “Yabani hayvan türleriyle insanların temas halinde olması bunların taşıdıkları zoonoz etkenleri insanlara bulaştırmada rol oynuyor. Özellikle yaban hayvanlarının (yarasa, yılan, fare, tilki vb.) besin olarak yoğun taleple tüketildiği, Uzakdoğu ülkeleri de vahşi hayvanlardan insanlara hastalık bulaşmasında riskli bölgeler. Başta Çin olmak üzere tüm dünyayı tehdit eden corona virüsü ölüm oranı ve bulaşıcılığı yüksek viral zoonoz etkenlerden biri.”

 

‘Hastalığın tedavisi yok’

 

Bir dizi genetik mutasyona uğrayan virüsün insanları enfekte etme özelliği kazandığını belirten Veteriner Hekim Çöl, “Ne yazık ki, corona virüs enfeksiyonu için onaylanmış bir aşı veya antiviral tedavisi henüz mevcut değil. Virüsün kaynağı ve nasıl bulaştığı hem hastalığın önlenmesi hem de tedavisinde 2019-nCoV’un yaşam döngüsünün daha iyi anlaşılması gerekiyor” dedi.

 

‘Kedi ve köpeklerde görülen corona virüs insana geçmez’

 

Veteriner Hekim Dr. Öğr. Üyesi Başak Gökçe Çöl sözlerini şöyle sürdürdü: “Son zamanlarda sosyal medyada yapılan paylaşımlar, insanlara kedi ve köpeklerden corona virüsünün bulaşabileceği konusunda akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.  İnsanlarda özellikle solunum yollarını etkileyen corona virüslerinin kedi ve köpeklerde görülen türleri çoğunlukla bağırsak enfeksiyonlarına (ishal-kanlı ishal) neden oluyor. Kedilerde görülen Corona virüs köpeklere geçmemekte, aynı şekilde köpeklerde görülen Corona virüs de sadece köpekler arasında bulaşıcı olup kedilere geçmemektedir. Kedi ve köpekler arasında görülen Corona virüsü zoonoz hastalıklardan değildir ve insanlara bulaşmaz.”

 

‘Vahşi canlı hayvan pazarlarında tehlike yüksek’

 

Son derece bulaşıcı olan yeni tip ‘corona‘ virüsün nefes, öksürük, hapşırma ve temas yoluyla yayıldığını belirten Çöl şunları söyledi: “Asya’da, özellikle Çin’de vahşi hayvanlara olan talep, küresel salgın hastalıkların oluşumunu artırarak uzun yıllardır insan sağlığını tehdit ediyor. Vahşi hayvan türlerinin bir arada bulunduğu canlı hayvan pazarların virüslerin yayılarak mutasyona uğrayabileceği ve daha tehlikeli türlere dönüşebileceği bir gerçek. Yabani hayvanları avlayan, satan ve tüketen kişiler zoonotik hastalıklara yakalanmada risk altında. Halk sağlığının korunması için yabani hayvanlardan hastalık bulaşmasının engellenmesi amacıyla gerekli önlemler ivedilikle ele alınmalı.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha