• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Cem Özdemir: Bu hükümet her zaman demokratların yanında olacak

Cem Özdemir: Bu hükümet her zaman demokratların yanında olacak
0 0

Almanya'da kurulacak koalisyon hükümetinde tarım bakanı olacağı açıklanan Cem Özdemir, gazeteci Can Dündar'ın tebrik mesajına verdiği cevapta "Hükümet olarak her zaman demokratların yanında yer alacağız" dedi.

27 Kasım 2021 Cumartesi 10:31

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP)’den oluşan koalisyon hükümetinde tarım bakanı olarak yer alacağı belirtilen Cem Özdemir, “Hükümet olarak her zaman demokratların yanında yer alacağız”Hükümet olarak her zaman demokratların yanında yer alacağız” dedi.

 

Almanya’de sürgün hayatı yaşayan gazeteci Can Dündar, Cem Özdemir’in kurulacak hükümette bakan olarak yer alacak olmasını sosyal medya üzerinden “Tebrikler @cem_oezdemir Yolun açık olsun!” şeklinde kutladı. Dündar, paylaşımına DW Türkçe’de Cem Özdemir’in tarım bakanı olacağı haberinin de bağlantısını verdi.

 

Can Dündar’a sosyal medya üzerinden cevap veren Özdemir, “Çok teşekkürler ! Bu hükümet her zaman demokratların yanında olacak” cevabını verdi. 

 

Angela Merkel’in yerine başbakanlık koltuğuna oturacak olan SDP üyesi Olaf Scholz, koalisyona katılacak partilere üye delegelerin 10 gün içinde ortak hükümet programına onay vereceklerini açıkladı.

 

 

BAKANLIKLARIN DAĞILIMI NASIL OLACAK?

 

Tarım Bakanlığının yanı sıra başbakan yardımcısı, dışişleri, ekonomi, çevre, aile bakanlığı da Yeşiller Partisi’nden olacak.

 

Maliye, adalet, ulaştırma ve eğitim bakanlıkları liberal eğilimli Hür Demokrat Parti’ye gidecek.

 

Koalisyon protokolünde, SPD’ye Başbakanlığın yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İmar Bakanlığı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığının yanı sıra Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Eyaletlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı verildi.

 

Medyada, Başbakan Olaf Scholz’un başbakanlığında kurulacak hükümette Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığını, partinin diğer Eş Başkanı Annalena Baerbock’un Dışişleri Bakanlığını üstleneceği, FDP Genel Başkanı Christian Lindner’in ise Maliye Bakanlığı görevine geleceği aktarıldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha