• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CIA'in gizli casus ordusu: Sabotajcı yunuslar, fotoğraf çeken kuzgunlar, ortam dinleyen kediler

CIA'in gizli casus ordusu: Sabotajcı yunuslar, fotoğraf çeken kuzgunlar, ortam dinleyen kediler
0 0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Soğuk Savaş döneminde farklı hayvanları istihbarat alanında kullanmak amacıyla yaptığı testleri yayımladı.

14 Eylül 2019 Cumartesi 15:22

CIA açığa çıkardığı raporda, kediden köpeğe, yunustan kuzguna, göçmen kuşlara; 10 yıl boyunca pek çok hayvanla yaptığı bilgi toplama denemeleri yaptığını duyurdu.

 

Hiçbirinde çok ileri sonuçlar elde edilemeyen hayvan casus programların bazıları şöyle:

 

Casusluk programının ana unsuru: Kuşlar

 

Kuşlar, Soğuk Savaş sırasında CIA'in on yıl süren hayvan casusluk programının ana unsuru oldu: Güvercinler, şahinler, baykuşlar, kargalar ve kuzgunlar ve hatta yabani göçmen kuş sürülere çeşitli görevler yüklemek istendi.

 

CIA, Sovyetlerin kimyasal silah tesisinin bulunduğu Moskova'nın güneydoğusundaki Volga Nehri Havzası'nda Shikhany bölgesinde, hangi göçmen kuşların daha çok zaman geçirdiğini belirlemek için kuş bilimcilerle (ornitolog) çalıştı. Göçmen kuşlar, beslenmeleri incelenerek, Rusların hangi tür maddeleri test ettiklerini ortaya çıkaracak 'canlı algılayıcılar' olarak düşünüldü.

 

Merkezi İstihbarat Teşkilatı, 1970'lerin başında pencere pervazlarına dinleme aygıtı yerleştirme ve fotoğraf çekme gibi görevleri için yırtıcı kuşlar ve kuzgunları eğitime aldı.

 

Axiolite adı verilen bir proje kapsamında ise kuş eğitmenleri Güney Kaliforniya bölgesinde kuşlara bir tekne ile kara arasında uzun mesaferlerde uçmalarını öğretti. Eğitim başarılı olsaydı seçilen eğitmen ve kuş zor bir görev üstlenecekti: Eğitmen gizlice Soyvet Rusya'ya girip kuşu belli bir alanda salacaktı. Kuştan ise 25 kilometre uçarak SA-5 füzelerinin fotoğrafını çekmesi ve geri dönmesi bekleniyordu.

 

Ortamı dinleme aracı kediler, uzaktan kumandalı köpekler

 

CIA, eğitilmesi hemen hemen imkansız olan kedileri ortam dinlemek için kullandığını açıkladı. Kediler üzerine yerleştirilen dinleme cihazları ile 'ortam dinleme aracı' olarak görev yaptı.

 

Amerikan istihbarat teşkilatı, köpekleri ise uzaktan kumanda ile kontrol etmeyi amaçladı. Ancak, köpeklere yerleştirilen elektrik implantlar, CIA'ye istediği sonuçları getirmedi.

 

Nükleer denizaltı filosuna karşı sabotajcı yunuslar

 

CIA, Sovyetler Birliği'nin 1960'lı yılların ortalarında ABD'ye karşı en büyük tehditi olarak kabul edilen nükleer denizaltı filosu geliştirme çabalarını hakkında bilgi toplamak ve gerekirse sabotaj düzenlemek için en çok yunuslara güvendi.

 

Oxygas ve Chirilogy projelerinde yunusların insan dalgıçlarının yerini alarak; demir atmış ya da hareket halindeki gemilere patlayıcı yerleştirmek, Sovyet limanlarına gizlice girerek akustik şamandıralar ve roket tespit ünitelerini bırakmak ve denizaltıları yakınlarında yüzerek bu araçlarının akustik bilgilerini toplamak için eğitilip eğitilemeyeceklerini araştırdı.

 

Başarısızlıkla sonuçlanan programların ardından yunuslar ABD Donanması'na bırakıldı.

 

Kuzgunların dinleme cihazlarını nasıl pencere kenarlarına bıraktıklarına da işaret eden belgelerde göze çarpan ilginç ayrıntılardan bazıları:

 

1970’lerdeki kod adı Tacana olan bir operasyonda kullanılan güvercinlere, otomatik fotoğraf çeken küçük kameralar iliştirildi.

 

Tacana operasyonu 1960’larda hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan yola çıkılarak yürütüldü.

 

CIA, operasyonda kullanılan bir kuzgunu, ağırlığı 40 grama kadar olan küçük objeleri teşkilatın giremediği adreslere teslim etmek ve o adreslerden almak için eğitti. Kuzgunun adresi bulması için kırmızı lazer ışını kullanıldı.

 

Bir kez Avrupa’daki bir adrese bir güvercin aracılığıyla dinleme cihazı konuldu ancak o cihazdan ses kaydı alınamadı.

 

‘Acoustic Kitty’ operasyonunda ise bir kedinin içine dinleme cihazı konuldu.

 

1960’larda yunusların uzaklardaki limanları dinlemesi sağlandı.

 

Yunusların SSCB nükleer denizaltılarındaki sesleri kaydetmeleri ve amacıyla sensörler iliştirilerek denemeler yapıldı.

 

Yunusların seyir halindeki gemilere paket bırakıp o gemilerden paket alması için de çalışmalar yapıldı.

 

1967’de CIA, yunuslar için yürütülen Oxygas, kuşlar için tasarlanan Axiolite ve kedi ve köpekler için hazırlanan Kechel programları için 600 bin doları aşkın para harcıyordu.

 

Görevi en iyi yapan hayvanlar güvercinler oldu.

 

1970’lerin ortasında ‘deneme uçuşları’na başlandı.

 

İki adrese yollanan güvercinlere iliştirilen 35 gramlık kameranın çektiği 140 karenin yarısının kalitesinin casus uyduların çektiklerinden çok daha yüksek olduğu saptandı.

 

Bu nedenle güvercinler SSCB’ye yollandı. Gemiyle başkent Moskova’ya yollanan güvercinler CIA elamanı tarafından kalın bir paltonun altından veya park edilmiş bir araçtan istihbarat toplayacakları adrese yollanıyordu. Belgelere göre adresler arasında Leningrad’da, Sovyet denizaltılarının yapıldığı tersaneler de vardı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - BURAK ORTAHAMAMCILAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha