• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çin'de ambulanslara taksimetre uygulaması

Çin'de ambulanslara taksimetre uygulaması
0 0

Pekin'de başlayan uygulamada hastalar, açılıştan üç kilometreye kadar 8 dolar ve kilometre başına da yaklaşık 1 dolar ödüyor.

3 Mayıs 2016 Salı 06:00

Çin'in başkenti Pekin'de tüm ambulanslar "taksimetre" ile  hizmet verecek. Pekin Belediyesi, kentte ambulans taşıma ücretlerinde farklılığı kaldırmak ve sabit ücret düzenlemesi amacıyla kentteki tüm ambulanslara taksilerde kullanılan 'taksimetre' usulü cihaz takılacağını duyurdu.

 

Ambulanslarda kullanılacak bu yeni uygulamanın ülkede ilk kez Pekin'de hizmete gireceği ifade edilirken, söz konusu cihazlar şu ana kadar kentteki 580 ambulansa kuruldu ve başarıyla test edildi.

 

Yeni fiyat düzenlemesine göre, ambulanslardaki 'taksimetre' cihazı açılışının 3 kilometreye kadar 50 yüen (yaklaşık 8 dolar) ve kilometre başına da yaklaşık 1 dolar olacağı açıklandı.

 

Ambulansın çağrılıp kullanılmaması durumunda da açılış ücretini ödemek mecburi. Ayrıca bu yeni uygulama ile ambulans hizmetinde kentte farklılık gösteren ücretlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Çinliler farklı kuruluşlar bünyesindeki ambulansların sabit olmayan yüksek ücret tarifesinden şikayetçi. Yer yer mesafenin uzunluğuna göre ambulans hizmetinin ücreti bin dolara kadar çıkabiliyor.

 

KAYNAK: Milliyet

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha