• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çin, F-35’leri görünmez modda tespit edebilen radar teknolojisi geliştirdiğini açıkladı

Çin, F-35’leri görünmez modda tespit edebilen radar teknolojisi geliştirdiğini açıkladı
0 0

Çin, görünmez özellikli beşinci nesil F-35 savaş uçaklarının tespitine imkan veren yeni radar teknolojilerine sahip olduğunu açıkladı.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 22:15

Çin’de devlet ajansı Halkın Günlüğü’nün İngilizce yayın yapan uluslararası versiyonu Global Times’da yer alan habere göre Çin’in sahip olduğu güncel radar teknolojisinin, yalnızca beşinci nesil muharebe uçaklarını tespit etmekle kalmayıp aynı zamanda Çinli hava savunma füzelerini hedeflere doğru yönlendirme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

 

Devlet kuruluşu olan Çin Elektronik Teknolojileri Grubu’nda kıdemli savunma teknisyeni Wu Jianqqi, dalga metre boyu itibariyle görünmez uçakları yüksek kesinlikle tespit etme kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

 

Wu, sabit sistemlerin yanı sıra çeşitli kara ve deniz platformları ile araçlara monte edilebilen radarı üretin ekibinin, aralıklı dizi dalga boyu konusunda ulaştığı çözümle, ellerindeki radar teknolojisinin henüz başka bir ülkeye ait sistemlerle mukayese edilemeyecek nitelikte olduğunu belirtti.

 

Uzmanlar ise hem radarlar hem de görünmez uçak teknolojilerinden muharebe sırasında test edilmedikçe kesin olarak emin olunamayacağına vurgu yapıyorlar.

 

Rusya’nın Ayçiçeği radar teknolojisi de aynı iddiayla tanıtılmıştı

 

Geçtiğimiz yıllarda tanıtılan ve Podsolnukh (Ayçiçeği) adlı Rus yapımı radar sisteminin, aynı Wu Jianqqi ve ekibinin iddiasıyla örtüşecek şekilde 500 kilometre menzilden görünmez savaş uçaklarını tespit edebileceği belirtilmişti.

 

Söz konusu sistem Okhotsk, Hazar ve Japon Denizleri’nde 2016’dan beri aktif olarak çalışmakta.

 

F-35 uçakları

 

F-35 Müşterek Savaş Uçağı Programı’nda üstlenici konumdaki ABD’nin yanı sıra İngiltere, Avustralya, Kanada, Danimarka, Hollanda, Norveç programın resmi ortakları konumunda. İsrail, Japonya, Belçika ve Güney Kore alım için sipariş verdi.

 

Türkiye’nin programa ortaklığı ise Rusya’dan alınan S-400’lerden sonra ABD Kongresi kararıyla sonlandırılmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha