• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çin mahkemesinden Uygur Türkü siyasi Nur Bekri'ye müebbet hapis cezası

Çin mahkemesinden Uygur Türkü siyasi Nur Bekri'ye müebbet hapis cezası
0 0

Çin'in eski Milli Enerji İdaresi Başkanı Doğu Türkistan asıllı Nur Bekri rüşvet aldığı suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

2 Aralık 2019 Pazartesi 15:44

Bekri, Çin hükümetinde görev yapan en üst düzey Uygur memurlardan biriydi.

 

Çin Yargıtay'ı ülkenin en büyük sosyal medya platformlarından Weibo'da yaptığı yazılı açıklamada Bekri'nin duruşmada suçunu itiraf ettiğini duyurdu. 57 yaşındaki Uygur siyasinin rüşvet almak, devlet imkanlarıyla aile fertlerine özel şoför ve lüks araba hizmeti verdirmek gibi suçlardan ceza aldığı belirtildi.

 

Sincan Özer Bölgesi'nin başkenti Urumçi'nin eski valilerinden olan Bekri, 1982 yılında katıldığı Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) disiplin kurallarını ve kanunlarını ihlal etme suçlamasıyla geçtiğimiz eylül ayında gözaltına alınmıştı.

 

Müslüman azınlıkların özgürlüklerini kısıtlayan politikaları savunduğu bilinen Bekri'nin Sincan valisi olduğu dönemde çıkan etnik çatışmalarda en az 200 kişi hayatını kaybetmişti.

 

"Hediyeleşme" adı altında rüşvet yaygın

 

Çin'de rüşvet almak, uyuşturucu kaçakçılığı ve casusluk gibi suçlardan hüküm giyenler genellikle idam cezasına çarptırılıyor. Ancak Komunist Parti'ye üye olan birçok siyasi ve iş insanının "hediyeleşme" adı altında birbirlerine rüşvet verdiği biliniyor.

 

Çin'de oldukça yaygın olduğu bilinen bu gelenek, Komunist Parti'ye yakın olan kişiler tarafından uygulandıysa çoğunlukla görmezden geliniyor.

 

Sincan'da bir milyonun üzerinde Uygur Türkünün eğitim merkezleri adı altındaki toplama kamplarında tutulduğu uluslararası kamuoyunun gündeminde tartışılmaya devam eden bir konu.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KEREM CONGAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha