• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çinli hackerlar ABD’nin hassas sualtı savaş bilgilerini ele geçirdi

Çinli hackerlar ABD’nin hassas sualtı savaş bilgilerini ele geçirdi
0 0

ABD donanmasına bağlı olan ve Rhode İsland/Newport merkezli Naval Undersea Warfare Center (Donanma Sualtı Savaş Merkezi) , Ocak-Şubat ayları arasında Çinli hackerlarca hedef alındı ve ABD donanması tarafından kullanılan pek çok gizli bilgi çalındı.

10 Haziran 2018 Pazar 19:40

Washington Post’un olayın hassasiyetine dayanarak adını gizli tuttuğu kaynaklar olayı doğrularken habere göre söz konusu bilgiler, ABD donanmasına çalışan özel üstlenicinin bilgisayarlarındaki veriler; denizaltı, sualtı silahları ve bunların Ar-Ge aşamalarına ilişkin kritik bilgileri içeriyordu. Üstlenici şirketin adı açıklanmazken, çalınan toplam verinin 614 gigabyte büyüklüğünde olduğu ve ‘Deniz Ejderi’ isimli projeyle yakından ilgili olduğu belirtildi.

 

Çin Denizi’ndeki gerilimin devamı

 

ABD ve Çin donanmaları, sık sık Çin Denizi’nde birbirleriyle karşı karşıya geliyor. ABD’nin Çin’i kuşatma hamlelerinin önemli ayaklarından birisi olan Güney Çin Denizi, ABD’nin 7. Filosunu konuşlandırdığı bölge. Buna karşılık Çin, kendisine ait olduğunu belirttiği karasularında doldurulmuş adacıklar ve kendi donanması aracılığıyla sık sık ABD ile başta Japonya olmak üzere bölgesel müttefiklerine diş gösteriyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha