• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Donald Trump artık gayri resmi aday​

Donald Trump artık gayri resmi aday​
0 0

Yaklaşık bir yıldır süren Donald Trump macerasında Salı akşamı çok önemli bir dönemeç daha geçildi.

4 Mayıs 2016 Çarşamba 04:54

İLHAN TANIR - HABERDAR - (WASHINGTON) - Trump, uzun zamandır beklenen Indiana eyaleti ön seçimlerini kazanarak, Cumhuriyetçi Partinin adaylığını gayri resmi olarak üstüne geçirdi. Trump’ın en büyük rakibi olan Ted Cruz ise Indiana mağlubiyeti ile yarıştan çekildi. Yarıştaki bir başka isim John Kasich ise halen çekildiğini ilan etmese de, ciddi bir şansı olduğuna inanılmıyor.

 

Böylece Trump, Kurultay’da yaşanması beklenen kaos seçimi yerine, Kurultay öncesi adaylık ihtimalini artırdı.

 

Cumhuriyetçi Partinin parti genel müdürü olan Reince Priebus, Trump’ın zaferinin ardından bir tweet mesajı ile Trump’ın adaylığı arkasında bütünleşmeye çağırdı ve şunu söyledi: ‘’hepmiz birleşme ve Hillary Clinton’ı yenmeye odaklanmalıyız.’’

 

Wall Street Journal’in verdiği bilgilere göre Trump’a şimdiye kadar Amerikan Senatosu ve Temsilciler Meclisindeki 300 kadar Cumhuriyetçi üyeden sadece 12 tanesi desteğini açıkladı. ABD çapındaki 31 Cumhuriyetçi Belediye başkanında ise sadece üç tanesi Trump’ı desteklediğini açıkladı. Bu sayılar geleneksel olarak Cumhuriyetçi Parti adaylığında önde giden adaylar için normalin çok altında.

 

Washington’ın en gözde muhafazakâr dış politika uzmanı ve eski yetkililerinden 100 kadar isim daha önce Trump’ın yönetiminde görev almayacağını açıklamıştı. Trump’ın Cumhuriyetçi Parti liderliği sonrası halen üçüncü bir partinin ortaya çıkması mümkün.

 

Demokrat Parti’de ise Indiana’da zafer Bernie Sanders’in oldu. Buna rağmen Clinton’ın Demokrat Parti adaylığına giderek yaklaştığı genel kanı. Trump artık Clinton’a saldırırken, Clinton da Trump’ın üzerine gidiyor. İki adayın 2016 ilkbahar ve yaz mevsiminde ülkenin başkanlığı için yarışması artık gerçekleşmeye çok yakın bir senaryo.

 

Trump adaylığının kesinleşmesi ile her geçen gün daha çok kişinin desteğini almaya devam ediyor. Salı akşamı zafer konuşmasında Trump'ın öncekine nazaran daha seviyeli bir dil kullandığı, rakiplerine saldırmaktan vazgeçtiği görüldü. Bundan sonra Clinton'a savuracağı sözler, hakaretler ve sloganlar ABD'nin gündemini işgal edecek.


 

KAYNAK: HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha