• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Dünyanın en hızlı kadını" Kitty O'Neil, 72 yaşında hayatını kaybetti

0 0

"Dünyanın en hızlı kadını" olarak anılan ve 1970’li yıllardaki Wonder Woman isimli televizyon dizisinde Lynda Carter’a tehlikeli sahnelerde dublörlük yapan Kitty O’Neil, 72 yaşında ABD’nin Güney Dakota eyaletinde hayatını kaybetti.

8 Kasım 2018 Perşembe 22:19

Birçok rekora imza atan ve cesaretiyle nam salan Kitty O'Neil, 2 Kasım'da zatürre nedeniyle Güney Dakota'da hayatını kaybetti. O'Neil'in ölümü yerel bir cenaze evinin yöneticisi Lisa Carlsen tarafından doğrulandı.

 

​O'Neil, kanser nedeniyle geçirdiği iki operasyonun ardından 20'li yaşlarında motosiklet, sürat teknesi yarışlarına katılmış, otel çatılarından, helikopterlerden atlamıştı. 1970'li yıllarda Wonder Woman'ı canlandıran Lynda Carter'a dublörük eden O'Neil, saatte 160 kilometre hızla su kayağı yaparak ‘dünyanın en hızlı kadını' olarak anılmaya başlanmıştı. O'Neil ayrıca 1978 yılında güney Oregon'da kurumuş bir göl yatağında bir roket arabayla saatte 965 kilometre hıza ulaşmıştı.

 

​Hollywood'un dublörlük ajansı Stunts Unlimited'a katılan ilk kadın olan cesur dublör ayrıca 1979 yılında Wonder Woman dizisi için Los Angeles'taki Hilton otelin balkonundan 38 metre yükseklikten bir atlayış gerçekleştirerek rekor kırmıştı. O'Neil'ın 54 metre yükseklikteki helikopterden yaptığı atlayış da bir rekor niteliğindeydi.

 

Diğer yandan O'Neil, 5 yaşındayken geçirdiği bir hastalık nedeniyle işitme yetisini de kaybetmişti.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha