• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünyanın en zengin ailesi her gün 100 milyon dolar zenginleşiyor

Dünyanın en zengin ailesi her gün 100 milyon dolar zenginleşiyor
0 0

Dünyadaki tüm zenginliğin yaklaşık üçte birine el koyan ABD'nin gelir bakımından en büyük şirketinin sahipleri, her geçen dakika emekçilerin ömürleri boyunca kazanamayacakları miktarlarda servet elde ediyorlar

17 Ağustos 2019 Cumartesi 15:14

Amerikan perakende satış tekeli Walmart’ın sahibi olan Walton ailesinin servetinin artış hızı, kapitalizmin geldiği noktanın bölüşüm adaletsizlikle ifade edilmeyecek noktayı geçtiğini ortaya koyar nitelikte.

 

Gelir bakımından 514 milyar dolarlık hacmiyle dünyanın en büyük şirketi olan Amerikan Walmart perakende satış zincirinin sahibi olan Walton ailesinin serveti; dakikada 70 bin dolar, saat başı 4 milyon dolar ve gün aşırı 100 milyon dolar artış gösteriyor.

 

Öyle ki Haziran 2018’de hazırlanan dünyanın en zengin aileleri listesinde Walton’ların sahip oldukları 191 milyar dolarlık servet, günümüze dek 39 milyar dolar daha artış göstermiş durumda ve siz bu haberi okumaya başladığınızdan bu yana muhtemelen 30 bin dolar daha artmış olacak.

 

Akıl almaz kârın kaynağı: Akıl almaz sömürü

 

Walmart’ın bu seviyede ticari hacim ve kâr üretebilmesinin kaynağı ise belli. ABD’de 4,177 adet mağazası bulunan zincirin yaklaşık 2,2 milyon çalışanı var ve aldıkları ücret ortalama olarak saatte 11 dolar olan asgari ücret.

 

Buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın toplam nüfusunun yalnızca yüzde beşini oluşturmakla birlikte, küresel ekonominin yüzde 21 kadarına tek başına sahip.

 

Daha da ötesi, yine Amerikan emperyalizminin tüm dünyayı yeni sömürgecilikle sarmalaması neticesinde, bir ekonomik değeri bulunan her şeyin dahil edildiği servet ölçümlerinde tüm dünyanın toplam serveti 317 trilyon dolar olarak hesaplanırken, bunun 98 trilyon dolar kadar yine tek başına ABD’ye ait.

 

Dolayısıyla Walton ailesinin bu irrasyonel zenginleşme seviyesi, Amerikan emperyalizminin tüm dünyayı sömürerek aşırı zenginleşmesine ve buna bağlı olarak akıl almaz düzeylerde tüketime harcama yapan bir toplum olmasıyla da alakalı.

 

KAYNAK: GAZETE YOLCULUK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha