• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Esad: Rusya ile terörizmi yenip Suriye'yi yeniden inşa edeceğiz

Esad: Rusya ile terörizmi yenip Suriye'yi yeniden inşa edeceğiz
0 0

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye lideri Esad'ın Rusya'nın başkenti Moskova'da dün bir araya geldiğini açıkladı.

23 Ekim 2015 Cuma 11:17
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye lideri Beşar Esad’ın dün akşam Rusya'nın başkenti Moskova’yı ziyaret ederek, Başkan Vladimir Putin ile Rusya yönetiminin üst düzey yetkililerinin de katıldığı bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Görüşmenin uzun sürdüğünü belirten Peskov, Esad’ın Putin’e ülkesindeki son durum ve Suriye ordusunun planlarına ilişkin bilgi verdiğini açıkladı.

Peskov, liderlerin Rusya’nın düzenlediği hava operasyonlarının gidişatını, Suriye’de terörle mücadele sürecini ve ikili ilişkileri de ele aldığını aktardı.

Esad, Putin ile yaptığı görüşmenin ardından Moskova’dan ayrılarak Suriye’nin başkenti Şam’a döndü.

Öte yandan iki liderin görüşmelerde hangi ifadeleri kullandıkları da detaylanmaya başladı.

Putin, görüşmede, Suriye krizinde uzun süreli çözüm elde edilmesinin ancak siyasi yollardan mümkün olduğunu vurguladı.

Silahlı çatışmaların pozitif bir dinamiğe sahip olduğu dönemde siyasi çözüme bir kez daha vurgu yapan Putin, siyasi süreçte tüm siyasi güçlerin, etnik ve dini grupların yer alması gerektiğinin altını çizdi. Rus lider, son sözün kesinlikle Suriye halkının olduğunu da vurguladı.

'SURİYE ÖNEMLİ SONUÇLAR ELDE EDİYOR'

Bunlarla birlikte Suriye'nin ciddi kayıplar vermesine rağmen terörle mücadele önemli sonuçlar elde ettiğini söyleyen Putin, şöyle devam etti:

"Suriye halkı, uluslararası terörizmle tek başına mücadele ediyor. Bu mücadelede ciddi kayıplar veriliyor ancak son dönemde son derece olumlu sonuçlar elde ediliyor."

'SİYASİ SÜRECE DE KATKI SUNACAĞIZ'

Ayrıca Putin, ülkesinin Suriye'ye sadece askeri destek vermeyeceğini, siyasi süreç sırasında da güçlü bir katkı sunacaklarını kaydetti. Putin, "Suriye, bizim için dost ülke. Şam'a siyasi destek, siyasi çözüm isteyen diğer küresel güçlerle ve bölge ülkeleriyle yakın işbirliği içinde verilecek" diye konuştu.

'RUSYA'YA DÖNMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Putin, eski SSCB ülkelerinden IŞİD saflarına katılan militanların Rusya'ya dönmelerine izin vermeyeceklerini de vurguladı. Militanların IŞİD saflarında savaş deneyimi kazandıklarına dikkat çekerek, bunların Rusya'ya giriş yapmalarının engellenmesi gerektiğini belirtti.

ESAD, YARDIMLARI İÇİN RUSYA’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Diğer taraftan Esad, görüşmede, Suriye’nin birlik ve bağımsızlığının korunmasına gösterdiği yardımdan dolayı Rusya’ya teşekkür etti.
“Rusya halkına, ülkemize gösterdiği yardımdan dolayı yeniden teşekkür ediyorum. Suriye’nin birliği ve bağımsızlığını desteklediğiniz için teşekkürler. Her şeyden önemlisi, tüm bunları uluslararası hukuk çerçevesinde yapıyorsunuz.”


0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha