• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un adını Louvre Müzesi piramidine yazdılar

Eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un adını Louvre Müzesi piramidine yazdılar
0 0

Fransa'da kadın cinayetlerini protesto eden bir grup geçtiğimiz ay kocası tarafından öldürülen Emine Bulut’u unutmadı.

16 Eylül 2019 Pazartesi 15:54

Otuza yakın kadın hakları savunucusu dünyanın en ünlü müzelerinden Louvre piramidinin üzerine son zamanlarda kadın cinayetlerine kurban giden kişilerin isimlerini ve hikayelerini anlatan afişler yapıştırdı.

 

Müzeye asılan afişler arasında "ölmek istemiyorum" haykırışıyla Türkiye gündemine oturan Emine Bulut’un sözleri de vardı.

 

Kadın hakları savunucuları 30 Ağustos'tan bu yana başta başkent Paris olmak üzere, birçok bakanlık binası ve kentin sembolik mekanlarına kadın cinayetlerini konu alan afişler asıyor.

 

'Kadınların hikayelerinin unutulmamasını istiyoruz'

 

Eylemin başındaki isimlerinden Marguerite Stern, "Bu afişlerin amacı çok basit; erkekler tarafından öldürülen bu kadınların hikayelerinin unutulmaması. Onların sadece birer isim, veya sayı olarak hatırlanmasını istemiyoruz. Farkındalık yaratmak için bu cinayetlerin arkasındaki hikayeleri anlatmak istedik” diyerek bu eylemenin Fransa’da devam edeceğin aktardı.

 

Fransa kadın şiddetine karşı önlem almak istiyor

 

Fransa'da sadece bu yıl içinde 100'den fazla kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi. Aile içi şiddete çözüm arayan Fransız hükümeti sivil toplum örgütleriyle yaklaşık 3 ay sürecek bir çalıştay başlattı.

 

Fransa'nın Matignon şehrinde 3 Eylül'de başlayan toplantılar Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım'da sona erecek.

 

Fransa'da her yıl yaklaşık 200 bin kadının şiddet mağduru olduğu ifade ediliyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - HÜSEYİN KOYUNCU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha