• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eski danışmanı konuştu: Donald Trump “ırk savaşı” çıkarmak istiyor

Eski danışmanı konuştu: Donald Trump “ırk savaşı” çıkarmak istiyor
0 0

Danışman Omarosa Manigault Newman, Beyaz Saray döneminden bile önce Trump’la birlikteydi.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 21:10

ABD Başkanı Donald Trump, güncel bir Twitter tiradında, "Amerika’da doğmamış" dört kadın Demokrat’ın “doğdukları ‘tamamen bozuk ve suç dolu’ yerlere geri dönüp oralara yardım etmeleri gerektiğini” söylemişti.

 

Çok bariz nedenlerle bu tweet'lerin ırkçı alt metinleri tüm dünyadan eleştiriler aldı ve Trump kendisini bir kez daha bir ırkçılık kavgasının tam ortasında buldu.

 

Gitmesini istediği dört Kongre üyesinden sadece biri, yani İlhan Ömer ABD doğumlu değil ve o bile resmi olarak ABD vatandaşı. Geri kalan üç Kongre üyesiyse (Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressley ve Rashida Tlaib) pekala ABD doğumlu olup, sırasıyla Bronx, Cincinnati ve Detroit'te dünyaya gelmiş kişiler.

 

MSNBC’de cumartesi yayımlanan bir röportajda eski Beyaz Saray Danışmanı Omarosa Manigault Newman sözünü sakınmadan konuştu.

 

2017’de asistanı ve Beyaz Saray Halka İlişkiler Direktörü olmadan önce de Trump’la çalışmış ve Trump’ın “Çırak” (Apprentice) adlı televizyon şovunun ilk sezonunda görülmüştü. Newman, Beyaz Saray’daki pozisyonunda sadece 12 ay kalarak, işe başladığı sene utançla istifa etmişti.

 

Trump’ın Oval Ofisi devralmadan önceki ve sonraki yakınlıklarına bakacak olursak Omarosa belki de Trump’ın yorumlarına açıklama getirebilir ve onun bizim fark etmediğimiz daha yumuşak ve nazik tarafını gösterebilirdi. Ancak hiç de öyle olmadı. Omarosa’nın Trump’la ilgili kullandığı cümle aynen şöyle: "Bu açık ve net bir şekilde demokrasimize bir tehdit.”

 

“Herkes bunun gerçek niteliği üzerine tartışmaktan olabildiğince kaçınmak istiyor. Donald Trump bu ülkede bir ırk savaşı başlatmak istiyor. Bu o mitingte ve attığı tweetlerle başladı.”

 

Eski çalışanı Trump’ın mitinglerinin senaryodan ibaret olduğunu ve kendisinin bir “diktatör”e dönüştüğünü şöyle ifade etti:

 

“Mitinglerin her kısmında slogan attıran bir lider var dolayısıyla hepsi kasti ve Trump’ın önceden bildiği sloganları atıyorlar.”

 

ÇEVİRİ: INDEPENDENT TÜRKÇE - BERAT YURTSEVEN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha