• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

FEMEN'den Ulusal Cephe'ye 1 Mayıs baskını

FEMEN'den Ulusal Cephe'ye 1 Mayıs baskını
0 0

FEMEN üyesi dört kadın, aşırı sağcı parti Ulusal Cephe'nin alternatif 1 Mayıs kutlamasını bastı.

2 Mayıs 2016 Pazartesi 13:03

Kadın aktivist grubu FEMEN, Paris’teki olaylı 1 Mayıs kutlamalarında yeniden sahneye çıktı.

 

Aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin Fransa’nın ulusal kahramanı Jeanne d'Arc’ın anısına düzenlediği ‘alternatif’ 1 Mayıs’ı kutlamasının yapıldığı noktaya gelen dört FEMEN üyesi, ‘Irkçı’, ‘Faşist’ ve ‘Çok yaşa Ulusal Cephe’nin sonu’ sloganları kattı. Altın rengi mini etekler giyen kadınlar ayrıca, göğüsleri ve sırtlarına da aynı sloganları yazmıştı.

 

Dört kadın çok kısa süren protestonun ardından yaka paça gözaltına alınırken FEMEN, Facbook’tan yaptığı açıklamada “1 Mayıs 2016, faşist ve yabancı düşmanı Ulusal Cephe’nin Paris sokaklarında geleneksel yürüyüşünü düzenleyememesi bakımından tarihi bir gün” diye yazdı. FEMEN’in açıklaması “Demokratik ve laik sokaklarımızın (Ulusal Cephe lideri) Marine Le Pen’in kirli nefreti ile onun vahşi ve kadın düşmanı ırkçı kalabalığından temizlendiği için gurur duyuyoruz” ifadeleriyle devam etti.

 

FEMEN geçen yıl da Ulusal Cephe’nin 1 Mayıs’ta düzenlediği kutlamaları basmış, Parti lideri Le Pen’in konuşma yaptığı sırada karşı binanın balkonuna çıkan üç kadın eylemci, Alman diktatör Hitler’in selamına gönderme yaparak, ‘Heil Le Pen’ yazılı pankart açmıştı.

 

KAYNAK: SPUTNIK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha