• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Finansal krizdeki Arjantin’de ekonomi bakanı istifa etti

Finansal krizdeki Arjantin’de ekonomi bakanı istifa etti
0 0

Devlet Başkanı adaylarını belirlemek üzere yapılan ön seçim sonrasında Peso’da yaşanan sert düşüşten ve ülkede yaşanan finansal krizden dolayı Arjantin Ekonomi Bakanı Nicolas Dujovne istifa etti.

18 Ağustos 2019 Pazar 17:56

27 Ekim’de yapılacak başkanlık seçimlerine katılacak adayları belirlemek için geçen pazar yapılan ön seçimde, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, solcu rakibi Alberto Fernandez’e karşı ağır bir yenilgiye uğramış; sonuçların ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Standard & Poor’s, Arjantin’in borç notunu düşürmüştü.

 

‘Birçok başarımız var, ancak hatalar da yaptık’

 

Dujovne, Macri’ye yazdığı mektupta Arjantin’in inşası için her şeyini ortaya koyduğunu ve kamu harcamalarının, bütçe açığının azaltılması gibi birçok başarılarının olduğunu belirtirken, “Aynı zamanda, hatalar da yaptık ve yaptığımız hataları kabul edip düzeltme konusunda şüphe etmedik” ifadelerine yer verdi.

 

Hükümetin ekonomi takımının ‘ciddi bir yeniliğe’ ihtiyacı olduğunu belirten Dujovne “İnanıyorum ki hükümet halkı dinleyip buna göre hareket edecektir” dedi.

 

Ülkenin üçte ikisi yoksul

 

Ülke ekonomisi resesyonda, enflasyon ise yüzde 22 seviyesinde. Resmi verilere göre ülke nüfusunun üçte biri yoksul.

 

Dujovne, Arjantin’in Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tarihindeki en büyük borç olan 57 milyar dolarlık (318.026.028.000 lira) stand-by anlaşmasında büyük rol oynamıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha