• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Florida'da Cumhuriyetçiler, velilerin sınıfı takip edebilmesi için öğretmenlerin mikrofon takmasını istiyor

Florida'da Cumhuriyetçiler, velilerin sınıfı takip edebilmesi için öğretmenlerin mikrofon takmasını istiyor
0 0

ABD'nin Florida eyaletindeki Cumhuriyetçi yasa koyucular, esas olarak ebeveynlerin çocuklarına ne öğretildiğini takip edebilmesi için, öğretmenlerin sınıflarda mikrofon takmasını zorunlu kılacak bir yasa tasarısı üzerine düşünüyor.

15 Ocak 2022 Cumartesi 12:30

CBS News'un bildirdiğine göre yasa, öğretmenlerin herhangi bir gizlilik ihlali olmaksızın sürekli izlenebileceğini düşündüğünü söyleyen Florida Eyalet Temsilciler Meclisi Üyesi Bob Rommel tarafından hazırlanıyor.

 

Temsilciler Meclisi Üyesi Rommel şöyle konuştu:

 

"Bunu öğrencilerin ve öğretmenlerin mahremiyetini korumak için güvenli bir şekilde yapabileceksek bence yapmalıyız."

 

"Hiçbir öğretmenden iyi ya da kötü bir yanıt duymadım ama… orası onların özel alanı değil. Orası aynı zamanda çocuklarımızın alanı."

 

Fakat Broward Öğretmenler Sendikası Başkanı Anna Fusco, yasa tasarısıyla ilgili ciddi çekincelerini CBS'e açıkladı. Fusco'ya göre yasa, ebeveynler tarafından kamuoyu önünde eleştirilip hesap sorulması korkusuyla bazı kişileri mesleği seçmekten caydırabilir.

 

Fusco "Her an Büyük Birader mi oynamak istiyorsunuz?" diye sordu.

 

"Toplum böyle olmamalı. Güvenimizin, değerlerimizin, inançlarımızın olduğu ve sohbet ettiğimiz, bir şey olduğunda sorunları çözebildiğimiz yere geri dönmeliyiz."

 

Sendika başkanı, eğitimcileri çalışırken görüntülü bir şekilde takip etmenin de gerekli olmadığını ekledi.

 

"Her sınıfta yok. Her ebeveyn bu hakkı kullanmıyor. Bunu istemeyen ebeveynlerimiz var. Bir nevi iki taraflı bir mesele."

 

"Ebeveynlerden biri isterse kamera sınıfa giriyor. Diğer 10 veli istemiyorsa söz hakları olmuyor."

 

Broward County Devlet Okulları'nın internet sitesinde de belirtildiği üzere, Florida eyalet yasalarına göre bazı ebeveynler halihazırda sınıfa kamera yerleştirilmesini talep edebiliyor.

 

Geçen yıl temmuzda kabul edilen Florida Temsilciler Meclisi 149 Nolu Yasa Tasarısı, ebeveynlere çocuğunun engelli olması ve öğrencilerin çoğunun engelli olduğu bireyselleştirilmiş bir programda olması durumunda bunu talep etme hakkı veriyor.

 

Söz konusu adım, eğitim kültür savaşlarına giderek daha fazla kapılırken ve ülke genelinde muhafazakarlar, çocuklara "eleştirel ırk teorisi" (Critical Race Theory, CRT) öğretildiğinden şikayet ederken atılıyor. Bu durum Nobel ödüllü (CRT ile bağlantısı olmayan) yazar Toni Morrison'ın Sevilen'i (Beloved) gibi bazı siyahi yazarların kitaplarının kaldırılmasına yönelik adımlara yol açtı.

 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE - NOYAN ÖZTÜRK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha