• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fotoğraflarla bir direniş yılı: 2019'da insanlar neler için mücadele etti?

Fotoğraflarla bir direniş yılı: 2019'da insanlar neler için mücadele etti?
0 0

2019 yılı birçok protestoya, sosyal harekete, grev ve karmaşaya sahne oldu. Protestocular canları pahasına şiddete, yolsuzluğa ve sosyal yardım kesintilerine karşı mücadele verdiler.

14 Aralık 2019 Cumartesi 09:14

Adalet ve iklim değişikliği hususunda direndiler. Protestolar çoğunlukla sivil itaatsizlik, polis ve göstericiler arasında çatışma, isyan ve yağma ile sonuçlandı. Euronews, dünyanın farklı köşelerinden 2019 yılında gerçekleşen en çarpıcı mücadelelerin yer aldığı kareleri sizler için derledi.

 

Rusya

 

Göstericiler Rusya’da özgür seçimler için mücadele etti. Protestocuların muhalefet partisi adaylarının belediye meclisi seçimlerinde yer almasını talep ettikleri gösterilerde Rus polisi Moskova’nın merkezinde binden fazla kişiyi tutukladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidarına karşı yapılan gösterilere uygulanan bu baskıcı önlemler son zamanların en şiddetlisi olarak nitelendirildi.

 

 

Venezuela

 

Venezulelalı protestocular ise Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı isyanı destekleyerek ülkedeki sosyo-ekononik krize karşı ayaklandılar.

 

 

Hong Kong, Çin

 

Hong Kong’da ise şüphelilerin Çin’e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan protestolar altı aydır devam ediyor. Protestolarda göstericiler ve polis arasında arbede yaşanmasına rağmen ayaklanma amacına ulaşarak hükümetin yasa tasarısını geri çekmesini sağladı. Bununla birlikte protestocular polis şiddetinin ele alınması, protestocuların serbest bırakılması ve genel oy hakkı gibi hususlarda da taleplerde bulundular.

 

 

Şili

 

Şili’de protestocular eşitsizlik ve kötü koşullardaki sosyal hizmetlere karşı ayaklandılar. Haftalar süren ve gittikçe şiddetlenen protestolar sonucunda Sebastian Pinera hükümeti yılın en önemli etkinliklerinden biri olan COP25 İklim Zirvesi’ni iptal edip yeni bir toplum sözleşmesi vaadinde bulundu.

 

Emekli maaşlarını, asgari ücreti ve sağlık hizmetlerini iyileştirme konusundaki vaatlere rağmen protestolar devam etti. Eşitsizlik ve yetersiz sosyal hizmetlere karşı haftalar süren ayaklanmalarda 13’ün üzerinde kişi yaralanırken 20’den fazla kişi ise hayatını kaybetti.

 

 

Bolivya

 

Bolivya’da 20 Ekim’de gerçekleşen ve Devlet Başkanı Morales’in dördüncü kez kazandığı seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla başlayan protestolarda birçok kişi hayatını kaybetti.

 

 

Endonezya

 

Endonezya’da evlilik dışı birliktelik, devlet başkanına hakaret gibi eylemlerin suç kapsamına alınması ve ülkedeki Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun etkilerinin azaltılması nedeniyle öğrencilerin çoğunlukta olduğu bir protesto gerçekleşmişti.

 

 

Fransa

 

Fransa’da Emmanuel Macron hükümeti tarafından yapılan emeklilik reformuna karşı 5 Aralık’ta yapılan genel grevde hayat durma noktasına geldi. Greve özellikle eğitim sektörünün % 40-50’si katılırken ulaşım sektöründe de 10 tren seferinden 9’u çalışmadı.

 

Akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak ortaya çıkan “Sarı Yelekliler” protestoları ise Kasım ayında tam bir yılı doldurdu.

 

 

Norveç

 

Protestoların sık görülmediği Norveç’te geçtiğimiz Mayıs ayında sağlık yardımı kesintilerine karşı göstericiler Oslo’daki parlamento binasının önünde “Bunad” isimli geleneksel kıyafetler giyerek tepkilerini gösterdi.

 

 

Irak

 

Irak’ta Ekim 2019’da yolsuzluk, işsizlik, yetersiz kamu hizmetlerine karşı yapılan protestolar ülkenin güney ve iç bölgelerine de sıçradı. Protestocular hükümeti istifa ettirme çabası ile yolları kapatıp polisle arbede yaşadı. Protestolar Irak Başbakanı Adil Abdul-Mahdi’nin istifası ile sonuçlandı.

 

 

ABD

 

California Menlo Park’ta bir grup gösterici Facebook’un gizlilik politikalarını protesto etti. Aktivistler Facebook’un, kullanıcılarını ve özellikle azınlıkları nefret söylemi ve tacizden koruyamadığını iddia etti. Göstericiler, Mayıs ayında Facebook’un hissedarlarının katıldığı yıllık toplantıda kızgın emoji şeklindeki balon ile tepkilerini dile getirdi.

 

 

Ekvador

 

Ekvador’un başkenti Quito sokakları Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun kemer sıkma politikaları üzerine adeta savaş alanına döndü. Sokaklar biber gazı ile kaplanırken göstericiler korunmak için barikatlar oluşturdu. İnsan hakları savunucuları ve protestocular polis baskısını oldukça ağır olarak niteleyerek gerekli makamlardan önlem talep etti. Polis ise protestocuların uzlaşmacı olmadığını iddia etti.

 

 

Dünya Çapında

 

İklim değişikliği konusunda eylem çağrıları yapıldı

 

Cuma günü milyonlarca genç insan dünyanın çeşitli yerlerinde bir araya gelerek siyasi liderlere iklim değişikliği konusunda gerekli önlemleri alma çağrısı yaptı.

 

 

Eylemlerin birçoğu Cuma günleri okulu boykot ederek İsveç Parlamentosu önünde politikacılara iklim değişikliğini önleme çağrıları yapan 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’den ilham aldı. Thunberg birçok insanla birlikte dünya çapında buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, Amazon yağmur ormanlarının yanması gibi konulara dikkat çekmeye çalıştı.

 

Kadın hakları için birçok gösteri düzenlendi

 

Yıl boyunca kadın haklarını desteklemek amacıyla dünya çapında birçok protesto düzenlendi. ABD’nin yüzlerce şehri ve diğer ülkeler kadın marşına katıldı. Katılımcılar kadına şiddet, cinsiyet ayrımı ve mülteci hakları için eylem çağrısında bulundu. Kasım ayında Paris’te göstericiler kadına şiddeti kınamak için sokaklara döküldü.

 

“Suç bende değil, her neredeysem ne giydiysem suç bende değil: Tecavüzcü sensin.” Bu sözler Aralık ayında seksizm ve cinsel şiddete karşı Şilili feministler tarafından bestelenen ve internette bir fırtına gibi yayılan marşın sözleri. Şili’den Avustralya’ya kadar dünyanın her bir ucundan milyonlarca kadın bu şarkıyı kendi dillerine çevirdi, yüzlerce internet kullanıcısı bu performansları sosyal medya mecralarında paylaştı.

 

 

Las Tesis "Tecavüzcü sensin" gösterileri Türkiye’de de yer aldı

 

Şilili kadınların öncülük ettiği Las Tesis protestosuna Ankara'da yüzlerce kadın destek verdi. Kadın hakları için mücadele eden göstericiler polis engeli ile karşılaştı. Kadın hakları savunucuları geçtiğimiz Pazar günü ise Kadıköy’de bir araya gelerek bir gösteri düzenledi. Gösteri boyunca yüzlerce kadın “Tecavüzcü Sensin” marşı eşliğinde dans etti. Gösterinin ilerleyen dakikalarında polis müdahalesi ile karşılaşan kadınlar sloganlar eşliğinde direndi. Gösteriler sırasında yedi kadın gözaltına alınmıştı.

 

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha