• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fransa'da savcılık eski Başbakan Edouard Phillippe ve 2 bakana Covid-19 soruşturması başlattı

Fransa'da savcılık eski Başbakan Edouard Phillippe ve 2 bakana Covid-19 soruşturması başlattı
0 0

Fransa'da bir mahkeme geçtimiz gün istifa eden başbakan Edouard Philippe ve kabinede görevli iki bakan hakkında koronavirüs salgını süresince 'görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle' soruşturma başlattı.

4 Temmuz 2020 Cumartesi 11:39

Buna göre Fransa Cumhuriyet Hukuk Mahkemesi (CJR) kendilerine gelen şikayet dilekçelerini değelendirerek Edouard Philippe ile birlikte eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn ve onun yerine göreve gelen mevcut Sağlık Bakanı Olivier Veran'ın söz konusu dönemde görevlerini kötüye kullandıklarına ilişkin iddiaları araştıracak.

 

Savcı Francois Molins CJR'ye Covid-19 salgını dönemince yaklaşık 100 şikayet dilekçesi geldiğini ve bunlardan 53 tanesinin incelenerek rapor tutulduğunu söyledi. Bu şikayetlerden 9'unun soruşturma için temel teşkil ettiğini de sözlerine ekledi.

 

Şikayet dilekçelerini yazanlar arasında doktorlar, kurumlar, mahkumlar ve diğer bireyler yer alıyor.

 

İtalya'da da 3 bakana Covid-19 soruşturması açıldı

 

Geçtiğimiz haziran ayında İtalya'da da benzer durum yaşanmış, ülkede Covid-19 sebebiyle binlerce kişinin hayatını kaybetmesi üzerine İtalya başbakanı dahil kabinede görevli 3 isme savcılık makamı soruşturma açmıştı.

 

Fransa, İngiltere ve İtalya'dan sonra Avrupa'da koronavirüs kaynaklı en çok can kaybının yaşandığı üçüncü ülke konumunda. Fransa'da bugüne kadar Covid-19 sebebiyle yaklaşık 30 bin kişi ölürken, ülkede 167 bin vaka görüldü.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KEREM CONGAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha