• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Fransa savunmasında 'kırmızı tim' dönemi: Bilim kurgu yazarları orduya destek verecek

Fransa savunmasında 'kırmızı tim' dönemi: Bilim kurgu yazarları orduya destek verecek
0 0

Fransa ordusu, bilim kurgu yazarlarından oluşan 'kırmızı tim'den gelecekte karşılaşabilecek tehdit ve tehlikeler konusunda destek alacak.

19 Temmuz 2019 Cuma 17:59

Savunma Geliştirme Ajansı'nın (DIA) paylaştığı rapora göre, yazarlardan oluşacak ve 'kırmızı tim' adı verilecek ekip, ülkenin güvenliğini tehdit edebileceğini düşündükleri 'senaryoları' askeri stratejistlerle paylaşacak.

 

Raporda, dört ya da beş yazardan oluşturulacak ekibin stratejistlerin ön göremediği adımları hesaplamakla yükümlü olacağı belirtildi ve görevlerinin 'çok önemli' olduğu vurgulandı. 

 

'Kırmızı tim' ayrıca, terör örgütlerinin ve yabancı ülkelerin gelişmiş teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öngörmeye çalışarak Fransa’yı bekleyen olası tehditler hakkında ip ucu vermeye çalışacak.

 

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkenin askeri yenilik adına attığı bu adımı "Fransa, bu yarıştaki tüm aslara sahip" diyerek değerlendirdi. 

 

İLK SİNYAL BASTILLE GÜNÜ'NDE VERİLMİŞTİ

 

Fransızların savunma güçlerini geliştirme çabalarının ilk sinyali ulusal bayram olan Bastille Günü kutlamalarında verilmişti. 

 

Kutlamalar sırasında göklere yükselen 'uçan asker' dünya gündemine damgasını vurmuştu. 

 

​Zapata adlı şirketin CEO'su Franky Zapata, Champs-Elysees bulvarında düzenlenen törende kendi icadı olan kaykayla, elindeki boş bir tüfekle saatte 188 kilometre hızla uçmuştu. 

 

Ordunun kaykayı test edeceği belirtilirken, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter'da "uçan asker" videosunu "Yenilikçi ve modern ordumuzla gurur duyuyorum" notuyla paylaşmıştı. 

 

Kutlamalarda ayrıca drone'ların sinyalini kesen anti-drone silahlarının kullanıldığı da görülmüştü. 

 

Ayrıca, Fransa'nın Mali'deki birliklerini de robotlarla desteklemek için çalışmalar yaptığı biliniyor. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha