• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Güney Kore, Kuzey Kore'nin roket motoru denediğini duyurdu

Güney Kore, Kuzey Kore'nin roket motoru denediğini duyurdu
0 0

Güney Kore, Kuzey Kore'nin hafta sonu Dongchang-ri uydu fırlatma sahasında roket motoru denemesi yaptığını açıkladı.

10 Aralık 2019 Salı 13:01

Güney Kore Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Savunma Bakanı Jeong Kyeong-doo, Avustralya'nın Sidney kentinde iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin hafta sonu 'Sohae Uydu Fırlatma Sahası' olarak da bilinen Dongchang-ri'de gerçekleştirdiğini duyurduğu denemeyi doğruladı.

 

Kuzey Kore'nin 'çok önemli' olarak nitelendirdiği testte bir roket motoru denendiğini belirten Jeong, "Güney Kore ve Avustralya savunma bakanları, Kuzey Kore'nin Dongchang-ri sahasındaki (roket) motor denemesine ve art arda fırlattığı balistik füzelere ilişkin derin endişelerini ifade etti. Jeong, "Kuzey Kore'ye askeri gerilimi artıran bu tür aktivitelere derhal son vermesi çağrısında bulunuyoruz." diye konuştu.

 

Kuzey Kore, uydu fırlatma sahasını kapatma sözü vermişti

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bu yıl Vietnam'ın başkenti Hanoi'de ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı ikili zirvede, Sohae Uydu Fırlatma Sahası'nı kapatma sözü vermişti.

 

Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA), Sohae Uydu Fırlatma Sahası'nda cumartesi günü "çok önemli bir deneme" yapıldığını bildirmişti.

 

Açıklamada, söz konusu denemenin başarılı sonuçlar alındığı belirtilerek, bu denemenin Kuzey Kore'nin yakın gelecekte stratejik konumunu değiştireceği ifade edilmiş ancak tatbikatta ne tür bir mühimmatın denendiği duyurulmamıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha