• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Güney ve Kuzey Kore, karşılıklı nöbet noktalarının kaldırıldığını doğruladı

Güney ve Kuzey Kore, karşılıklı nöbet noktalarının kaldırıldığını doğruladı
0 0

Güney Kore ve Kuzey Kore, iki ülke sınırında askerden arındırılmış bölgedeki (DMZ) bazı nöbet noktalarının kaldırıldığını teyit etmek üzere bir günlük çalışma yürüttü.

12 Aralık 2018 Çarşamba 15:07

Güney Kore, Kuzey Kore ve BM gücünün, ekim sonunda DMZ'deki Ortak Güvenlik Alanı'nda (JMA) silahsızlandırma sürecini tamamladığı bildirilmişti.

 

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore ve Birleşmiş Milletler komutası ile Koreler arasında gerilimi azaltma, istenmeyen çatışmaları önleme ve ortak güveni inşa etme amacıyla varılan mutabakat çerçevesinde DMZ'de Ortak Güvenlik Alanı'ndaki nöbet noktalarını, silahlı askerleri ve ateşli silahları geri çekme çalışmasının sona erdiğini açıklamıştı.

 

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom ateşkes köyünde bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

 

Moon ve Kim, nisan ayında yapılan tarihi zirvenin ardından 26 Mayıs'ta da bir araya gelmiş ve ülkeleri arasındaki barış sürecini ele almıştı.

 

İki lider, eylül ayında Pyongyang'da bir araya gelmiş, gerilimi düşürme konusunda anlaşmaya varmıştı. Pyongyang'daki görüşmede iki ülke arasında barış için ortak çabalarını sürdürme sözü veren Moon ve Kim, ortak bildiri yayımlamıştı.

 

Bildiride, ABD'nin gerekli adımları atması halinde Kuzey Kore'nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda daha fazla adım atacağı vurgulanmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha