• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hac faciasında kayıp diplomat iddiası!

Hac faciasında kayıp diplomat iddiası!
0 0

1000'in üzerinde hacı adayının hayatını kaybettiği Mekke faciasında, bir iddia daha gündeme geldi. Suudilerin 2013 yılında öldürmeye çalıştığı İranlı bir diplomatın da Mina'da olduğu, İranlının kayıplara karıştığı iddia ediliyor.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
Mekke'de hacı adaylarının şeytan taşlaması sırasında yaşanan izdihamda ölenlerin sayısı hala kesin olarak bilinmezken, olayın nedenlerine ilişkin iddialar ortaya saçılmaya devam ediyor.

Son iddia, İran'ın eski Lübnan büyükelçilerinden Gazanfer Roknabadi'nin de facia sırasında Mekke'de olduğu ve ortadan kaybolduğu.

İran ile Suudi Arabistan arasında bir gerilime dönüşen olayla ilgili Suudi yetkililer Ruknabadi'nin ülkeye giriş yapmadığını öne sürüyorlar.

El Arabiya'nın haberine göre, Ruknabadi'nin ismi resmi belgelerde geçmiyor. Kanal, Ruknabadi'nin ancak sahta bir isimle ülkeye giriş yapmış olabileceğini iddia ediyor.

Bu haberden sonra, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham, Ruknabadi'nin bütün İranlılar gibi resmi pasaportla Suudi Arabistan'a gittiğini ve bilgilerinin Suudi yetkililere verildiğini açıkladı.

İran'dan yayın yapan Raja gazetesi ise, bir "komplo teorisi" ortaya attı. Buna göre, Mina'da yaşanan izdiham, Gazanfer Ruknabadi'yi kaçırmak için uygulamaya konan bir senaryoydu.

Gazete, 2013'te Lübnan İran Büyüleçiliği'ne yapılan saldırıyı hatırlatarak, o bombalamadaki esas hedefin Büyükelçi Ruknabadi olduğunu öne sürdü.

2013'teki çifte bombalı saldırıda aralarında İran kültürel ataşesinin ve 5 İran güvenlik personelinin de bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıdan El Kaide uzantısı Abdullah Azzam Tugayları sorumluydu. 1 Ocak 2014 tarihinde, grubun lideri Suudi vatandaşı Muhammed el-Mecid yakalandı. 

Ancak Mecid, o dönem büyük şüphe çeken bir şekilde, böbrek yetmezliğinden kaldırıldığı hastanede öldü.

Kaynak: Sol Haber
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha