• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hafter, Trablus'a son darbe için emir verdi, diplomatlar kenti terk ediyor

Hafter, Trablus'a son darbe için emir verdi, diplomatlar kenti terk ediyor
0 0

Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter, sekiz aydır ele geçirmeye çalıştığı başkent Trablus için ordusuna hareket emri verdi.

13 Aralık 2019 Cuma 11:59

Televizyonda yayınlanan konuşmasında Hafter kendilerine karşı savaşanlara da seslenerek, silahlarını bırakanlara dokunulmayacağını söyledi. Açıklama ile birlikte Trablus'un güneyinde yoğun çatışmalar yaşanmaya başladığı belirtiliyor.

 

Hafter'in açıklamasının, Rusya'nın Libya'ya paralı askerler ve akabinde düzenli ordu gönderdiğinin ortaya çıkmasından sonra gelmesi dikkat çekiyor.

 

Hafter'in Trablus'u ele geçirmek için Nisan ayında başlattığı saldırı, Türkiye'nin Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) silah ve lojistik destek sağlaması üzerine dengelenmişti.

 

Ancak Rusya'nın sahaya inmesi ve sonrasında Türkiye'nin silah yardımı karşılığında Trablus merkezli hükümetle Doğu Akdeniz'de deniz anlaşması imzalaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talep gelmesi durumunda Trablus hükümetine destek için asker göndereceğini açıklaması yeniden Libya'yı bir anda dünya gündemine oturtmuştu.

 

Hafter konuşmasında, "Libya Ulusal Ordusu Trablus Savaşı'nda kesinlikle zafere ulaşacaktır. Kente girmek üzere harekete geçen birliklerimize savaş kurallarına uymaları çağrısında bulunuyoruz. Ordumuzla savaşan militanlara, evlerinde kalmaları durumunda güvende olacaklarını temin ediyoruz" dedi. 

 

Hafter'in açıklamasından hemen sonra Batılı diplomatların ülkenin kuzey batısındaki Janzur'da toplanmaya başladıkları öne sürülüyor. Dubai merkezli El Arabiye Televizyonu, diplomatların deniz yoluyla ülkeyi terk etmeye hazırlandıklarını duyurdu.

 

Katar merkezli El Cezire Televizyonu ise UMH kaynaklarına dayandırdığı haberinde kentte durumun kontrol altında olduğunu, birliklerin ise yerlerinden ayrılmadığını belirtiyor.

 

UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa da El Ahrar Televizyonu'ndaki konuşmasında, "Darbeci Hafter tarafından gerçekleştirilecek her türlü saldırıyı püskürtmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

 

El Arabiye televizyonuna göre Trablus'un güneyinde özellikle kentin en büyük caddesi El Mutbat civarında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

 

Libya Ulusal Ordusu'nun Facebook sayfasından yayınlanan bildiride, Togger bölgesinin ele geçirildiği, ordu birliklerinin Kerimiye bölgesine doğru ilerlemeye başladıkları ifade ediliyor.

 

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü General Ahmet el Mismari de Trablus'taki düşmanlara karşı büyük bir hava ve topçu üstünlüğü kurduklarını, sokak sokak kenti temizlemeye başladıklarını ileri sürüyor.

 

Hafter güçleri özellikle denizden gelebilecek takviye güç ve silahları engellemek için de operasyonlar başlattığını duyurdu. Ayrıca Trablus'taki hükümete mensup kişilerle, militanların Türkiye tarafından çıkarılması ihtimaline karşı Libya hava sahasının kapatıldığı da belirtiliyor.

 

Son günlerde çatışmalar, roket saldırılarından dolayı uçuşların iptal edildiği Trablus'un işleyen tek havaalanı civarında şiddetlenmişti. Hafter, Trablus'taki Mitiga Havaalanı'nın sivil amaçlardan çok askeri operasyonlar için kullanıldığını, özellikle bu havaalanından kalkan Türk dronlarının birliklerine karşı kullanıldığını öne sürüyor.

 

Hafter daha önce de Temmuz ayında benzer bir saldırı emri vermiş, ancak Trablus'u ele geçirmeyi başaramamıştı.

 

BM kaynaklarına göre yaşanan çatışmalarda Nisan ayından itibaren 200 sivil ve her iki taraftan en az iki bin savaşçı hayatını kaybetti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha