• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hamas: Tel Aviv'e roket saldırısını biz düzenlemedik

Hamas: Tel Aviv'e roket saldırısını biz düzenlemedik
0 0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nden fırlatıldığı açıklanan bir roketin Tel Aviv'de bir eve isabet etmesinin ardından Washington ziyaretini kısa keserek ülkesine dönmeye karar verdi.

25 Mart 2019 Pazartesi 16:41

Hamas, roket saldırısını düzenlemediğini duyurdu. Henüz en az 7 kişinin yaralandığı saldırıyı üstlenen olmadı.

 

Adının açıklanmaması koşuluyla Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Hamas yetkilisi, "Gazze Şeridi'nden düşmana roket fırlatılması, Hamas dahil direniş hareketlerinden hiçbir kişinin çıkarına değildir" dedi.

 

Yetkili, aynı mesajın, İsrail ve Hamas arasında arbuluculuk yapan Mısır'a da iletildiğini söyledi.

 

İsrail, Gazze Şeridi'nden fırlatılan bir roketin Tel Aviv'deki bir evin çatısına isabet ettiği ve evde yangın çıktığını açıklamıştı.

 

Saldırıda yaralananlardan üçünün çocuk olduğu belirtilmişti.

 

Washington ziyaretini kısa kesme kararı alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin saldırıya yanıtının sert olacağını söyledi.

 

İsrail yetkilileri, Gazze Şeridi'ndeki bütün geçişleri kapattıklarını da duyurdu.

 

Tel Aviv sokaklarında hava taarruzu sirenleri çalarken, kentin kuzeybatısında oturanlar sabah erken saatlerde sığınaklara yönlendirildi.

 

Yaklaşık 10 gün önce Gazze Şeridi'nden Tel Aviv'e atılan roketlere İsrail hava operasyonlarıyla karşılık vermiş ve bölgede sıcak çatışmanın yeniden başlayacağı yolunda endişeler artmıştı.

 

Ancak Gazze'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas, saldırıyı düzenlemediğini,roketlerin "yanlışlıkla ateşlendiğini" açıklayınca, taraflar arasında uzlaşı sağlanmıştı.

 

İsrail, benzer bir saldırı halinde Gazze Şeridi'nde tespit edilmiş olan 100'ün üzerinde Hamas hedefinin hava operasyonlarıyla vurulacağını açıklamıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha