• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hollanda, Irak’taki misyonlarının faaliyetlerini askıya aldı

Hollanda, Irak’taki misyonlarının faaliyetlerini askıya aldı
0 0

ABD ve Almanya’nın ardından Hollanda da Irak’taki misyonlarının faaliyetlerini ikinci bir emre kadar askıya aldığını duyurdu.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 17:20

Hollanda devlet televizyonu NOS’da yer alan habere göre, Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü basına bölgede tam olarak nasıl bir tehdit olduğu konusunda bilgi vermedi.

 

Habere göre pazar günü öğleden sonradan bu yana 50 Hollanda askerinin Erbil’deki üsten çıkmasına izin verilmiyor. Emrin ise uluslararası koalisyonun İtalyan komutanı tarafından verildiği belirtildi. Savunma Bakanlığı sözcüsü Hollanda askerlerinin bölgeden tamamen geri çekilmesinin henüz bir tartışma konusu olmadığını belirtti.

 

ABD ve İran arasındaki gerilim tırmanırken, önce ABD Irak’taki acil görevdekiler hariç tüm misyonlarının faliyetlerini askıya aldığını duyurmuş, ardından Almanya tüm eğitim faliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı.

 

Haberde ABD hükümeti yetkililerinin geçtiğimiz hafta İran’ın Amerikalılara saldırmaları için Irak ve Suriye’de bazı grupları harekete geçirdiğini öne sürdükleri de vurgulandı. Bu sebeple ABD bölgeye altı savaş gemisi, bir füze savunma sistemi, Basra Körfezi’ne de deniz kuvvetleri göndermişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha