• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hollanda polisi: Zanlı Gökmen Tanış ile ölenler arasında herhangi bir bağ tespit edilmedi

Hollanda polisi: Zanlı Gökmen Tanış ile ölenler arasında herhangi bir bağ tespit edilmedi
0 0

Hollanda polisi, Utrecht kentinde dün bir tramvayda düzenlenen saldırının zanlısı Gökmen Tanış ile saldırıda hayatını kaybedenler arasında herhangi bir bağ tespit edilmediğini açıkladı.

19 Mart 2019 Salı 14:05

Açıklama, Utrecht polisinin Twitter hesabından yapıldı.

 

Hollanda Savcılığı da zanlı Gökmen Tanış ile olayda hayatını kaybedenler arasında bir bağ bulunmadığını duyurdu.

 

Savcılık, saldırı ile ilgili olarak "terör şüphesinin araştırıldığını" açıkladı. Buna gerekçe olarak da, Tanış'ın olay sonrası kaçtığı otomobilde bulunan bir mektup ve diğer bazı bulgular gösterildi.

 

Tanış ile gözaltına alınan diğer iki kişinin sorgusu sürüyor.

 

Utrecht polisi saldırıda yaşamlarını yitirenlerin 19 yaşında bir kadınla, 28 ve 49 yaşlarındaki iki erkek olduğunu açıkladı.

 

Hollanda'nın AD gazetesi 19 yaşındaki kişinin bir kafeterya çalışanı olduğunu, 49 yaşındaki 3 çocuk babası kişinin ise DESTO adlı amatör futbol kulübünün antrenörü olduğunu duyurdu.

 

Utrecht polisi, tramvay saldırısında, 21 yaşındaki bir kadın ile 20 ve 74 yaşlarındaki iki erkeğin de ağır yaralandığını bildirdi.

 

Saldırıda yaşamını yitirenlere ve yakınlarına saygı amacıyla Hollanda'daki resmi dairelerde Salı günü bayraklar yarıya indirildi.

 

Saldırının düzenlendiği 24 Ekim Meydanı'na da, Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen ve Utrechtliler tarafından çiçek bırakıldı.

 

Hollanda hükümetine ve medyasına göre saldırının nedeni hala bilinmiyor.

 

Zanlı Gökmen Tanış'ın hırsızlık, tehdit, ateşli silah bulundurma ve tecavüz gibi birçok suçtan sabıkalı olduğu öne sürülüyor.

 

Hollanda Televizyonu muhabiri: Erkek kardeşi savaşmak için Çeçenistan'a gitti

 

Hollanda Televizyonu'nda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur (Haber Saati) programında, zanlının ailesinin koyu bir Cemalettin Kaplan taraftarı olduğu idddiaları dile getirildi.

 

NOS muhabiri Rudy Bouma, Gökmen Tanış'ın erkek kardeşinin daha önce savaşmak için Çeçenistan'a gittiğini öne sürdü.

 

Hollandalı gazeteci, zanlının erkek kardeşinin sosyal medya hesabında cihat bayrağı ile birlikte, "Kemalistler, demokratlar ve laikler lanetlenmiştir" mesajını paylaştığını anlattı.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - YUSUF ÖZKAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha