• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hollanda yurtdışında baskı gören gazetecileri için fon kuruyor

Hollanda yurtdışında baskı gören gazetecileri için fon kuruyor
0 0

Hollanda Parlamentosu, basın özgürlüğünün tehdit altında olduğu ülkelerde görev yapan Hollandalı gazetecilerin hukuki takibe uğraması durumunda gerekli desteğin sağlanması için bir fon oluşturulmasını istiyor.

4 Mayıs 2016 Çarşamba 09:17

Öneri, Türk kökenli Hollandalı köşe yazarı Ebru Umar'ın ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği' gerekçesiyle Kuşadası'nda göz altına alınması üzerine gündeme geldi.

 

Muhalefetteki Demokratlar 66 (D66) partisi tarafından gündeme getirilen öneri, parlamentodaki diğer partilerce de desteklendi.

 

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, öneriyi hazırlayan milletvekili Sjoerd Sjoerdsma, önerinin zamanlamasının tesadüf olmadığını, Uluslararası Basın Özgürlüğü Günü'ne denk getirildiğini açıkladı.

 

Hollandalı parlamentere göre Ebru Umar davası, basın özgürlüğünün her ülkede doğal bir hak olarak algılanmadığını ortaya koydu.

 

Sjoerdsma basın özgürlüğünün tehlikede olduğu ülkelerde görev yapan Hollandalı gazetecilere sahip çıkılabilmesi için böyle bir fonun zorunlu olduğunu kaydetti.

 

Umar'ın gözaltına alınması ardından Hollanda hükümeti, Türkiye'deki temsilcilikleri aracılığıyla duruma müdahale etmişti.

 

D66 Milletvekili Sjoerdsma, ‘otoriter rejimlerde gazeteciler finansal olarak tüketilene kadar davaların sürdürüldüğünü' vurguladı. Oluşturulacak fon sayesinde hem hukuki hem de diğer masrafların buradan karşılanabileceğini belirtti.

 

Dışişleri Bakanı Bert Koenders'a sunulan öneriye göre, fon sayesinde gazetecilere dava süresince düzenli maddi destek sağlanacak.

 

CAN GÜVENLİĞİ ENDİŞESİ

 

Bu arada Hollanda, halen Türkiye dışına çıkışına izin verilmeyen Umar'ın can güvenliğinden endişe duyuyor.

 

Başbakan Mark Rutte, Umar'ı telefonla arayarak bu yöndeki kaygılarını iletti.

 

Umar'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmasından sonra, sosyal medya aracılığıyla çok sayıda tehdit aldığı belirtiliyor. Umar'ın Amsterdam'daki evine girilerek, bilgisayarının çalınması da Hollanda'nın endişelerini arttırdı.

 

Ebru Umar koruma önerisini reddetmişti. Ancak telefonda Başbakan Rutte'ye, gerekli olursa koruma verilmesine sıcak bakabileceğini söylediği belirtildi.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE / SPUTNIK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha